CHP Genel Başkan adayı Koç: "Kürt sorunu tüm yönleriyle çözülmeli"

CHP Genel Başkan adayı Koç: "Kürt sorunu tüm yönleriyle çözülmeli"

09.04.2008 14:58 | Son Güncelleme: 09.04.2008 14:58
CHP Genel Başkan adayı Koç:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan adayı Haluk Koç, Kürt sorununun teröre karşı durarak, ülke bütünlüğü içinde siyasal, ekonomik, kültürel ve toplumsal boyutlarıyla ele alınarak çözülmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan adayı Haluk Koç, Kürt sorununun teröre karşı durarak, ülke bütünlüğü içinde siyasal, ekonomik, kültürel ve toplumsal boyutlarıyla ele alınarak çözülmesi gerektiğini söyledi.

Bir grup eski ve yeni milletvekilleri ile başlattığı doğu gezisi çerçevesinde Van'a gelen CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, Türkiye'nin yıllardan beri Kürt sorunu ile karşı karşıya olduğunu belirterek, bu sorunun ekonomik, siyasal, kültürel ve toplumsal boyutlarıyla çok yönlü ve karmaşık olduğunu vurguladı.

Sorunun çözümüne yönelik inkar politikasından vazgeçerek, etnik milliyetçilikleri körüklemeyen ve ayrılıkçı olmayan bir anlayışla yaklaşmak gerektiğini dile getiren Koç, sorunu Cumhuriyet yurttaşlığının eşitliğinde tüm farklılıkları kucaklayarak hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

Koç, şunları söyledi: "Teröre karşı çıkan ve ülke bütünlüğünden yana olan Türkiye Cumhuriyeti'nin Kürt kökenli yurttaşları da, kendi kimliklerini, dillerini ve kültürlerini özgürce yaşayabilmelidir. Bu kapsamda yöre halkı ile devlet arasında karşılıklı güven duygusunun güçlendirilmesi amacıyla somut adımlar atılmalıdır. Bölgede saygın, deneyimli, dürüst ve çalışkan bir kamu yönetimi oluşturulmalı. Kamu görevlilerinin hukuk kurallarına uygun davranması amacıyla gerekli düzenlemeler yapılmalı. Tüm ülkede ve bölgede hiçbir siyasi cinayetin 'Faili meçhul' kalmaması sağlanmalıdır."

Terörün diyalogun ve konuşmanın önünde bir engel olduğunu hatırlatan Koç, sorunun çözümü için öncellikle teröre karşı net bir tavır almak gerektiğini söyledi. Anadilde eğitim ve yayın konusunda bir soru üzerine Koç, "Ana dilde eğitim ulus devlet içinde yapılmalıdır. Bütün ülkelerde her ülkenin bir resmi dili olur. Ulus devletlerde, herkesin anladığı ve konuştuğu ortak dil olan resmi dil eğitim dilidir. Ama bu Kürtler kendi dilini ve kültürüne öğrenmemeli anlamına gelmez. Bölgede Kürtlerin kendi kültürlerini yaşamalı ve bu konuda Kürtçe yayın yapan televizyon ve radyolara izin verilmeli ama bu yayını devletin organları yapmamalı" şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'ni oluşturan tüm etnik unsurların akraba olduklarını dile getiren Koç, kimi zaman dış güçlerin oyunları ile çok acılar çekildiğini ve çok canların yandığını hatırlattı.

Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hepimiz bu ülkenin asıl sahipleriyiz. Hiç kimse ne AB yetkilileri ve ne de ayrılıktan medet uman seviyesiz siyasetçiler, bu ülkenin hiçbir yurttaşını, kiracı, azınlık ya da ötekileştirip yok edeceği bir yapı, inanç veya köken olarak tanımlayamaz. Buna hiçbirimiz müsaade etmeyiz. Bu durumu asla kabul etmeyiz. Bizler Türküz, Kürdüz, Aleviyiz, Sünniyiz, Çerkeziz ve Gürcüyüz ama asla öteki değiliz, biriz, bütünüz ve kardeşiz. Bu toprakların ve ülkenin gerçek sahipleriyiz"

Koç, Van'ın Özalp ve Saray ilçelerinde temaslarının ardında Başkale ve Hakkari'ye geçecek.

Koç, Hakkari ve Yüksekova'da partililerle bir adaya geldikten sonra diğer doğu illerindeki gezisine devam edecek. Koç, gezisine pazar günü Malatya'da son noktayı koyacak.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title