CHP Genel Başkan Adayı Haluk Koç Kastamonu'da

CHP Genel Başkan Adayı Haluk Koç Kastamonu'da

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Sınır Ötesi Harekat Yaparak Meşru Bir Hak Kullandığını Belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Adayı Haluk Koç, Genelkurmay Başkanı'nın Siyasetçilerle Polemiğe Girmesinin Yanlış Olduğunu Söyledi.

CHP Genel Başkan Adayı Haluk Koç Kastamonu'da

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır ötesi harekat yaparak meşru bir hak kullandığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Adayı Haluk Koç, Genelkurmay Başkanı'nın siyasetçilerle polemiğe girmesinin yanlış olduğunu söyledi.


CHP genel başkanlığına adaylığını koyan Samsun Milletvekili Haluk Koç, kurultay öncesi bir dizi görüşme yapmak üzere Kastamonu'ya geldi. CHP il binasında partililerle buluşan Haluk Koç, daha sonra Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nı ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan genel başkan adayı Koç, sınır ötesi harekatı değerlendirdi.


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a girerek uluslararası meşru bir hak kullandığını belirten Haluk Koç, "Türk Silahlı Kuvvetleri, hemen sınır ötesindeki bir ülkede otorite boşluğundan kaynaklanan terör yuvalanmasına karşı kendi güvenliği ve bütünlüğü için meşru bir hak girişiminde bulundu. Bundan sonra o hassas bölgenin kucaklanması siyaset kurumunun işi olmalı. Siyaset kurumu sosyal, ekonomik ve kültürel bir kucaklama programını devreye sokmalı" dedi.


Genelkurmay Başkanlığı ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasında yaşanan tartışmalara değinen Koç, "Tek taraflı bir takım söylemlerin kastını aşan noktalara taşınmasından üzüntü duydum. Sosyal demokrat partinin grup toplantı salonlarından, sürekli olarak silahlı mücadele çağrısının yinelenmesinin yanlışlığından bahsettim. En üst güvenlik görevlisinin de internet aracılığıyla ülkedeki siyasetçilerle kırıcı polemiklere girmesini yanlış buluyorum" diye konuştu.


CHP'nin önemli bir kurultaya gittiğinin altını çizen Koç, kurultay öncesi yurt genelinde çalışmalarına devam ettiğini kaydetti. CHP'nin Adalet ve Kalkınma Partisi'nin karşısında güçlenerek durabileceğini vurgulayan Koç, "Adalet ve Kalkınma Partisi'nin karşısında durabilmesi için CHP'nin güçlenerek, değişerek ve yenileşerek bir seçenek oluşturabileceğini ileri sürüyoruz. CHP'nin bu değişimle güçlenmesi, demokrasi içerisinde Adalet ve Kalkınma Partisi'ne dur diyecek bir siyasi reçetedir. Çözümün, demokrasi içerisinde CHP'nin başarısıyla gerçekleşeceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.


Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nda esnafların sıkıntılarını dinleyen Koç, daha sonra Taşköprü üzerinden Boyabat ve Sinop'a gitmek üzere Kastamonu'dan ayrıldı.


(SÖ-BÖ-HE-Y)

Kaynak: İHA