CHP'den Yalova'da Seçim Sonuçlarına İtiraz" Haberine Ek

CHP'den Yalova'da Seçim Sonuçlarına İtiraz" Haberine Ek

CHP'den Yalova'da Seçim Sonuçlarına İtiraz' Haberine Ek
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Yalova Belediye başkanlığı seçimlerinde AK Parti'nin 1 oy fark ile kazandığının duyurulmasının ardından AK Parti ve CHP sonuç itirazlarında bulundu.

Yalova Belediye başkanlığı seçimlerinde AK Parti'nin 1 oy fark ile kazandığının duyurulmasının ardından AK Parti ve CHP sonuç itirazlarında bulundu. Yaklaşık 200 kişilik partili ile birlikte Yalova Adliyesi'ne gelen CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, seçimleri CHP'nin kazandığını vurguladı. Gazetecilere açıklamalarda bulunan İnce, maddi hata yapıldığını ve bir sandıkta 154 oyun yanlışlıkla yan taraftaki partiye yazıldığını söyledi. İnce, 'Meydanlarda kaybettiler, vaatlerinde kaybettiler ve bu kaybettikleri seçimi masa başında almak için tüm güçlerini kullanıyorlar. Önce '1 oyla seçimi aldık' diye açıklamalar yapıyorlar ki bu doğru değil. Biz bu sabah 08.30'a kadar buradaydık. İki saat uyuduk geldik. Partideki 245 sandıkta ıslak imzalı tutanaklar elimizde. Orada bir maddi hata yapılmış. Bunu sabah 04.30'da sayın yargıca söyledik. 1137 numaralı sandıkta CHP'nin 154 oyu var, 1 yazılmış. Yan taraftaki partiye geçmiş. Yani görülüyor ortada, tutanakta 154, orada kaydırılmış bir yana. 1070 numaralı sandıkta 135 oyumuz yine kaymış yan tarafa, sıfır yazılmış. Bizim bu iki sandığa itirazımız var. AKP'nin de iki itirazı var. Onlar da 1036 numaralı ve 1045 numaralı sandığa itirazları var. Hiç fark etmez. Bizim itirazımızın yüzde yüz doğru olduğunu sayın yargıç da gördü zaten, AKP İl Başkanı gördü, milletvekili gördü. AKP'nin itirazlarının doğru olduğunu kabul edelim. Hiç fark etmez yine biz 28 oyla seçimi almış oluyoruz. Onların bir tanesi yanlışsa 152 oyla, doğruysa 28 oyla aldık. Her halükarda biz seçimi aldık. Peki, neden böyle yapıyorlar diyeceksiniz. Böyle yapmalarının nedeni, bir yaygara kopartıyorlar. Yaygara kopartıp bizim buraları terk edeceğimizi ve alicengiz oyunu ile seçimi alacaklarını düşünüyorlar. Her zaman yaptıkları iş" dedi.

'BİZ KİMSENİN HAKKINI YEMİYORUZ, KİMSEYE DE HAKKIMIZI YEDİRMEYİZ"

'Bunların milletvekilleri mecliste oy çalıyor da burada mı çalmayacaklar" diyen İnce, 'Buna asla izin vermeyeceğiz. Biz kimsenin hakkını yemiyoruz, kimseye de hakkımızı yedirmeyiz. Her şey ortadadır. Seçimi kaybettiklerini biliyorlar ama yaygara kopartarak buraları terk etmemizi istiyorlar, ikincisi de bize Çin işkencesi yapıyorlar. '48 saat daha itirazlar var, biz bu itirazları sürdürürüz, size kutlama yaptırmayız' demek istiyorlar. Devrik belediye başkanının da o koltukta oturmak gibi bir niyeti var herhalde daha iki gün. Otursun, beş yıldır oturmuş iki gün daha otursun. Yalova'nın yeni belediye başkanı Vefa Salman'dır. AKP'nin henüz itiraz edip etmediğini bilmiyorum fakat biz sabah 4.30'da 1137 no'lu sandığa, sabah 9.30'da da 1070 no'lu sandığa itirazlarımızı yaptık" diye konuştu.

'AMAÇLARI KAFA KARIŞIKLIĞI, BİLGİ KİRLİLİĞİ YARATMAK"

Yalova Belediyesi'nin CHP'nin olduğunu söyleyen İnce, 'Biz bu şehirde doğup büyüdük. 12 yıldır bu şehrin milletvekiliyim. 30 yıldır bu kentin meydanlarında siyaset yapıyorum. Bu arkadaşlar da bizim rakibimiz. Bu arkadaşları Yalova halkı çok iyi tanır. Eğer bunlar kendilerinden emin olmuş olsalar emin olun Yalova'yı panayır yerine çevirirlerdi, belediyenin imkanlarını kullanırlardı. Mahçuplar. Çünkü kaybettiklerini biliyorlar ama dik durmaya çalışıyorlar. Tabi ne kadar dik duracaklar' 48 saat duracaklar. O acı son onlara gelecek. Şu an bunu yapmalarının nedeni bizim arkadaşlarımızın sevincini gölgelemek için bunu yapıyorlar. Geliyorlar Adliye yetkililerini odalarında ziyaret etmeye çalışarak buradaki insanları tedirgin etmeye çalışıyorlar. Bizim Adliye yetkilileriyle sorunumuz yok. Amaçları kafa karışıklığı, bilgi kirliliği yaratmak. Bunlar nafile çalışmalardır. Yalova Belediyesi bizimdir. Bir sandıktaki sayımı yeniden istemek başka bir şey, 154 oyun yazılmaması başka bir şey. Sandığa itiraz başka maddi hataya itiraz etmek başka bir şey" dedi.

CHP Yalova Belediye Başkan Adayı Vefa Salman da, 'Vakitsiz öten horozun kafasını koparırlar misali bu arkadaşlarımız öyle bir açıklama yaptılar. Erken sevindiler. Şu anda havanda su dövüyorlar. Yalova Belediyesi bu seçim döneminde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bir seçim ofisi bürosu gibi çalıştı, kullanıldı. Kendileri de yenildiklerinden eminler, sadece bizi oyalıyorlar. Sonuç olarak itiraz süresi bitecek, Cuma günü arkadaşlarımızla mazbatayı almaya geleceğiz" dedi.

CHP'den Yalova'da Seçim Sonuçlarına İtiraz' Haberine Ek
CHP'den Yalova'da Seçim Sonuçlarına İtiraz' Haberine Ek
CHP'den Yalova'da Seçim Sonuçlarına İtiraz' Haberine Ek

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title