CHP'den Uzman Erbaşların Emeklilik Hakları İçin Kanun Teklifi

CHP'den Uzman Erbaşların Emeklilik Hakları İçin Kanun Teklifi

CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, 20 Yıl Fiili Hizmet Süresini Dolduran Uzman Erbaşların Emekli Olmalarına İlişkin Kanun Teklifi Verdi.

CHP'den Uzman Erbaşların Emeklilik Hakları İçin Kanun Teklifi

CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, 20 yıl fiili hizmet süresini dolduran uzman erbaşların emekli olmalarına ilişkin kanun teklifi verdi.

CHP'li Ateş'in, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinin gerekçesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin NATO ülkelerinde olduğu gibi hızla silah, araç ve gereç bakımından modernleştiği ve profesyonel orduya dönüştüğü belirtilerek, TSK kadrolarında yer alan uzman erbaşların da profesyonel orduya dönüşümün bir parçasını oluşturduğu belirtildi. Gerekçede "ancak 1986 yılında yürürlüğe konulan 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu çağımızda yetersiz kalmış, uzman erbaşların bir yaşam tarzı olarak seçmiş oldukları bu ulvi görevlerinde huzur ve güven gibi duygularını kısıtlamış tam anlamı ile uzman erbaşları olumsuz etkilemiş ve uzman erbaşların çeşitli vesilelerle TSK'dan ayrılmalarına yol açmış bulunmaktadır. Bu da kazanılmış bilgi, tecrübe ve zaman kaybına neden olmaktadır. Bu tür kayıpların önlenmesi için 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu mevcut şekli ile uzman erbaşların sağlık nitelikleri uygun olanların sözleşmelerinin 45 yaşına kadar uzatılacağı belirtilmekte ancak 45 yaşına kadar TSK bünyesinde görev yapmış, gece gündüz demeden 24 saat esasına göre özellikle doğu bölgelerimizde hizmet veren bu vatan evlatlarının 45 yaşından sonra ne yapacakları emekli olup olmayacakları tamamen muallakta bırakılmıştır" denildi.

Kanun teklifinde uzman erbaşların 45 yaşına kadar olan sözleşme sürelerinin 56 yaşına kadar uzatılması ve 20 yıllık fiili hizmet süresini dolduranların da Emekli Sandığı tarafından emekli edilmeleri öngörüldü. Teklif, dereceleri itibariyle uzman jandarma ve emeklilerine verilen ek gösterge miktarının uzman erbaşlar ve emeklilerine verilmesini de düzenliyor. (ANKA)


(EG/ZG)