CHP'den Tüsiad'a Destek...

CHP'den Tüsiad'a Destek...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, "Cumhurbaşkanlığı Seçimi Toplumsal Uzlaşmayla Gerçekleştirilmeli" Diyen Tüsiad Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'a Mektup Göndererek, "Görüşlerinize Tümüyle Katıldığımızı Belirtmek İsteriz" Dedi.

CHP'den Tüsiad'a Destek...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, "Cumhurbaşkanlığı seçimi toplumsal uzlaşmayla gerçekleştirilmeli" diyen TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'a mektup göndererek, "Görüşlerinize tümüyle katıldığımızı belirtmek isteriz" dedi.

CHP'den yapılan açıklamaya göre, Özyürek, mektubunda, Yalçındağ'ın TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nda, "Cumhurbaşkanlığı seçimleri toplumsal uzlaşma ile gerçekleştirilmelidir. Cumhurbaşkanlığı bir uzlaşma ve uzlaştırma makamıdır. Bu, yalnızca devlet organlarının sağlıklı çalışması açısından değil, toplumsal huzur açısından da önemlidir. Bu seçimi ülkedeki gerginliği artıracak biçimde kullanmanın hiçbir surette sağduyuya sığmayacağı açıktır" şeklinde görüş açıkladığını medyadan öğrendiğini belirtti.

"Bu görüşlerinize tümüyle katıldığımızı belirtmek isteriz" diyen Özyürek, "AKP'nin TBMM'de var olan çoğunluğuna dayanarak parlamento içindeki ve dışındaki partilerle ve sivil toplum örgütleri ile uzlaşma yoluna gitmeden, tek başına, dayatma ile Cumhurbaşkanı seçimini yapması toplamda siyasi ve ekonomik kaosa neden olabilir. Türkiye, 7 yıl Cumhurbaşkanlığı tartışmasına sürüklenir. Milletin büyük çoğunluğu Cumhurbaşkanına saygı duymaz. Oysa Anayasamıza göre Cumhurbaşkanı milletin birliğini temsil eder.

Herhangi bir uzlaşma sağlanmadan seçilen Cumhurbaşkanı Türkiye'nin değil, AKP'nin Cumhurbaşkanı olur.CHP olarak uzun zamandır ifade ettiğimiz bu görüşlerimize TÜSİAD gibi etkin bir sivil toplum kuruluşunun da katılmış olmasından mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyorum."

Özyürek, Yalçındağ ve şahsında TÜSİAD camiasına başarı diledi.

ANKARA/ DHA