CHP'den Çocuk İstismarını Önleme Komisyonu Raporu'na Şerh - Haberler
Haberi Paylaş

CHP'den Çocuk İstismarını Önleme Komisyonu Raporu'na Şerh

AA - Haberler | Politika
CHP'den Çocuk İstismarını Önleme Komisyonu Raporu'na Şerh

TBMM Çocuk İstismarını Önleme Komisyonunun CHP'li üyeleri, bugün TBMM Başkanlığına teslim edilecek komisyon raporuna katılmadıklarını ve muhalefet şerhi koyduklarını bildirdiler.

TBMM Çocuk İstismarını Önleme Komisyonunun CHP'li üyeleri, bugün TBMM Başkanlığına teslim edilecek komisyon raporuna katılmadıklarını ve muhalefet şerhi koyduklarını bildirdiler.

Komisyonun CHP'li üyeleri, TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek, raporla ilgili hazırladıkları muhalefet şerhiyle ilgili bilgi verdiler.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, bugün TBMM Başkanlığına teslim edilecek rapora, CHP'li üyeler olarak değişik sebeplerle katılmadıklarını söyledi.

Komisyonun 4 partinin ortak önergesiyle kurulduğunu ancak Komisyon Başkanlık Divanının sadece Ak Parti'li üyelerden oluşturulduğunu ifade eden Bekaroğlu, raporun internet taramasıyla elde edilebilecek bilgilerin boca edildiği bir akademik çalışmaya dönüştürüldüğünü savundu.

Komisyonun alanlara çıkmadığını, devlete bağlı yuvalara, cezaevlerine, Suriyelilerin kaldığı kapmlara gitmediğini belirten Bekaroğlu, komisyonun bütün zamanını uzman dinlemekle geçirdiğini, onların da teorik bilgi sunduğunu söyledi.

Teorik bilgileri derlemek için böyle bir komisyonun kurulmasına gerek olmadığını ileri süren Bekaroğlu, "Çocuk işçiliği konusuna hiç girilmedi. Cinsel istismarların en yaygın olarak görüldüğü alanlardan birisi çırak, kalfa, usta üçgenidir." dedi.

Bekaroğlu, cezaevlerinden çocuk istismarlarıyla ilgili ciddi haberler geldiğini, Ankara'da iki kuruma önceden haber verilerek yapılan ziyaretlerin dışında durumun ne olduğunu görecek çalışma yapılmadığını savunarak, bu nedenle komisyonun görev yaptığı süre içinde caydırıcılık etkisi de gösteremediğini iddia etti.

"Araştırmacılar için kaynak olabilir"

Komisyonun çalışmaları sırasında hiç bakan dinlenmediğini, eğitim sisteminin bu olaylara nasıl etki ettiğinin araştırılmadığını dile getiren Bekaroğlu, "Raporun hiç olumlu yanı yok mu? Var. Teorik de olsa bu bilgilerin kitapta bulunması faydalıdır. Araştırmacılar için kaynak olabilir." diye konuştu.

Önerilerin hemen hemen tamanının çok genel, yuvarlak cümlelerle yapıldığını belirten Bekaroğlu, katıldıkları en önemli noktanın, TBMM'de çocuk hakları inceleme ve izleme komisyonu kurulması önerisi olduğunu bildirdi.

Bekaroğlu, "Koca 4 ay harcandı. Komisyonun kurulmasının üzerinden 6 ay geçti. Bu 6 ay boşa harcandı. Toplumdaki duyarlık da söndürüldü ve örtüldü. Karaman'daki olayın ardından toplumda duyarlılık vardı, ihbarlar artıyordu. Meclis araştırıyormuş gibi yaptı ama araştırmadı. TBMM, vaktini boşa harcamıştır." değerlendirmesinde bulundu.

"Komisyon toplumun önünü açıcı çalışma gösterememiştir"

CHP Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt, "Bu komisyon toplumun önünü açıcı, TBMM'nin onurunu yükseltici işlevini ortaya koyan çalışma gösterememiştir." dedi.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, komisyon çalışmaları sırasında muhalefet anlayışıyla haraket etmediklerini, eğitim sistemiyle ilgili söylediklerinin raporda sadece iki cümle ile yer aldığını söyledi.

Kayışoğlu, "Hemen hemen bütün uzmanlar, 18 yaş altı evliliklerin kesinlikle yasaklanması ve cezai yaptırım uygulanması gerektiğini söylediler. Ancak bundan bile sonuç çıkaramadık. Çocuk evliliklerin yasaklanması rapora mutlaka açık şekilde konulmalıydı." diye konuştu.

AA - Son Dakika Haberleri
title