CHP'de 'Türk-Kürt Eşit Değil' Krizi

CHP'de 'Türk-Kürt Eşit Değil' Krizi

CHP'de Birgül Ayman Güler'in 'Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit değildir' sözleri tartışılıyor.

CHP'de 'Türk-Kürt Eşit Değil' Krizi

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in "Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz" sözlerine Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin'den tepki geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Bu ülkenin tüm vatandaşları, hak ve hukuk sahibidirler ve kimse kimseden, bir halk diğer halktan, bir milliyet diğer milliyetten hiçbir koşulda eksik değildir. Aksi her türlü yaklaşım, toplumsal barışı telafisi imkansız bir şeklide tahrip eder. Hepimiz eşitiz" dedi.

Tanrıkulu, basın mensuplara dağıttığı yazılı açıklamasında CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in "Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz" sözlerine tepki gösterdi.

"TBMM görüşmelerinde sarf edilen sözler kabul edilebilir değildir" diyen Tanrıkulu, "Bu kabul edilemezlik hem insani, hem siyasi hem de toplumsal açıdan geçerlidir. Ne demek, "Türk ulusu ile Kürt milliyeti eşit olamaz'. Bu cümle her şeyden önce kendi içinde sorunludur. Niye biri ulus niye biri milliyet? Ulus ile milliyet arasındaki fark nedir?" dedi. Türk Dil Kurumu'na göre ulus ve milliyet kavramlarının birbirlerinin karşılıkları olduğunu belirten Tanrıkulu, şunları kaydetti:

"IRKÇILIĞA ÇANAK TUTAN ANLAYIŞ"

"Açıkçası burada ayrımcı, dışlayıcı, hatta ırkçılığa çanak tutan bir yaklaşım söz konusudur. Kürt kimliği uzun yıllar bu devletin inkar edilmiş bir gerçeğidir. Bu inkara karşı duran ilk ve en samimi anlayış, sol ve sosyal demokrat anlayıştır. 1989 raporu, toplumsal bir sorunu tanıma ve buna demokratik bir çözüm bulma çabasının ifadesidir. 1989'dan bugüne, hatta 1970'lerin CHP'sinden bugüne geçen sürede, Kürtler önemli ölçüde hala kendi meselelerini esas olarak bir demokrasi ve özgürlükler meselesi olarak görmüşlerse ve CHP ile birlikte davranmışlarsa, bu durum kendilerini Türklerle eşit görmemelerinden değil, aksine birlikte yaşayabilme iradelerine olan bağlılıklarındadır.

GÜRSEL TEKİN'DEN TEPKİ

Gürsel Tekin, CHP İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler'in "Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz." sözlerini "partimize yakışmayan ifadeler" olarak eleştirdi.