CHP'de Myk Üyelerinin Tamamı İstifasını Sundu

CHP'de Myk Üyelerinin Tamamı İstifasını Sundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, CHP Merkez Yönetim Kurulu Üyelerinin Tamamının İstifalarını Genel Başkan Deniz Baykal'a Sunduğunu Açıkladı.

CHP'de Myk Üyelerinin Tamamı İstifasını Sundu

CHP, Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin tamamı istifa etti. İstifa kararını Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem açıkladı.

Seçimlerin ardından ilk kez toplanan CHP MYK'da istifa kararı çıktı. Toplantı sonrası Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdem, CHP'de yönetimin yenilenmesine imkan tanımak üzere, MYK üyelerinin tamamının istifa etme kararı aldığını belirtti. Erdem, "İstifalar Sayın Genel Başkan'a takdim edildi. Sayın Genel Başkanımız da MYK üyelerine teşekkür ederek bu aşamada göreve devam etmelerini ve görevi sürdürmelerinin uygun olduğunu ifade etti. Genel Başkan bu istifalar için daha sonra neye karar verir, bilemiyorum" dedi.

CHP'nin olağanüstü kurultaya çağrılması konusunda parti tüzüğünün Genel Başkana yetki tanıdığını anlatan Erdem, "Bu konuda takdir genel başkanındır. Şu anda çağırıp çağırmayacağını bilmiyorum, ama MYK üyelerinin istifa etme kararlarını değerlendireceğini biliyorum" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, bu aşamada MYK üyelerine görevlerine devam etmelerinin daha uygun olacağını söylediğini bildiren Erdem, "İstifalar, kabul edilir edilmez diye bir şey söylemiyorum. Değerlendirmeyi sayın Baykal yapacak" dedi.

MUHALİFLERE TEPKİ

Eşref Erdem, Deniz Baykal'ın istifa etmesini isteyen eski CHP'lilere de tepki gösterdi. Erdem konuyla ilgili şunları söyledi:

"Televizyon ekranlarından gördüğüm bir takım arkadaşlarımızın Baykal'a istifa etmeleri yönünde çağrı yaptıklarını biliyorum. Hem Genel Başkanlıktan istifasını, hem siyaseti bırakması konusunda direktif verdiler. Tabi işin vahim tarafı bunu söyleyen arkadaşlarımızın CHP ile ilişkilerinin olmaması. Dün ekranlarda gördüğüm arkadaşlardan bir bölümü, kendi istekleri ile CHP'den ayrılmış insanlardır. Hikmet Çetin, Mehmet Moğultay, Onur Kumbaracıbaşı parti üyesi değildir. Mustafa Sarıgül de partiden ihraç edildi.

Yani bu arkadaşların bunu söylemeye ne hakları var bilemiyorum. Ama arkadaşlarımızın ideolojik konumları ile ilgili de bir berraklık yok. Arkadaşlarımızın bir bölümü kısa bir süre önce Mesut Yılmaz'la birlikte merkez partisi, sağ bir parti kurmak üzere yola çıkmışlardı. Sayın Celal Doğan parti üyesi değil. CHP'ye üye olmayan birisini ve seçim öncesi ne yaptığını bilmediğimiz, seçim öncesinde CHP'ye katkı verip vermediğinden şüphe ettiğimiz, hatta CHP'ye oy verilmemesi yönünde çok geniş bir kulis faaliyet sürdürdüğünü bildiğimiz arkadaşlarımızın CHP ile ilgili hiçbir şey söylemeye hakları yoktur."

Kurultay olması halinde başarılı olmayacaklarını söylüyorlar. O zaman niye uğraşıyorsunuz. O zaman siz doğrudan doğruya CHP'yi tahrip etmek için uğraşıyorsunuz. Daha ağır şeyler söylemek istemiyorum ama insan üyesi olmadığı ve ayrıldığı partiden, yeniden böyle bir değerlendirme içine girmesi ve genel başkanın istifa etmesini istemesi, ve istifanın yetmeyeceği hatta siyaseti de bırakması doğrultudaki anlayışı doğrusu kabul etmek çok doğru değildir."

GÜL'E DESTEK YOK

Eşref Erdem, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün yeniden Cumhurbaşkanı adayı olması durumunda destek vermeyeceklerini söyledi. Erdem, "Gül'ün adaylığını sürdürüp sürdürmeyeceğini şu aşamada bilmiyorum. Net bir şeklide 'adaylığımı sürdürüyorum' demedi. Abdullah Gül'ün adaylığı bizim tarafımızdan kabul görmez. Çok açık ve yalın söylüyorum" dedi.

Erdem, Zülfü Livaneli'nin gündeme getirdiği "gizli görüşme" ile ilgili de "Gizli görüşme hiç konuşulmadı. Sadece Mehmet Sevigen'in evinde yemek yendiğini biliyorum. Diğer konularda bir bilgim yok. Böyle bir şey olsaydı genel başkan bizimle paylaşırdı herhalde" diye konuştu.

PARTİ MECLİSİ TOPLANACAK

Eşref Erdem, MYK'da seçim sonuçlarının değerlendirilmeye başlandığını ve çalışmaların sürdüğünü kaydetti. MYK üyelerinin kendi seçim bölgelerindeki sorunlarla ilgili ve seçimin ortaya çıkardığı sonuçlarla ilgili değerlendirmeler, öneriler ve eleştirilerini ortaya koyduğunu anlatan Erdem, sonuçların daha sağlıklı değerlendirilmesi için iki komisyon kurulmasına karar verdiklerini kaydetti. Erdem, sonuçların daha profesyonel ekipler tarafından inceleneceğini söyledi.

YENİDEN YAPILNMA

Ortaya çıkan tablo karşısında CHP'nin yeniden yapılanması için, örgütsel, siyasal, propaganda teknikleri ve parti içi eğitim konularına yönelik çeşitli politikaların değerlendirilmesi ve irderelenmesi doğrultusunda bir çalışma yapılmasına karar verildiğini aktaran Erdem, bu çalışmaları da profesyonel ekiplerin yapacağını kaydetti.

Erdem şunları söyledi:

"Bugünden başlayarak yerel seçimlerin değerlendirildiği bir doğrultuda buna dönük çalışmaların ve hazırlıkların da hızlandırılması kararı alındı. Bu doğrultuda, partimizin diğer organlarımızın da seçim sonuçlarını değerlendirilmesine imkan tanımak üzere kurultaydan sonraki en yetkili organımız Parti Meclisi'nin 2 Ağustos Perşembe günü saat 11.00'de toplantıya çağrılmasına karar verildi."(ANKA)

Kaynak: ANKA