CHP Çanakkale Milletvekili Sarıbaş Açıklaması

CHP Çanakkale Milletvekili Sarıbaş Açıklaması

CHP Çanakkale Milletvekili Sarıbaş Açıklaması
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

"AK Parti'li belediyelerin olduğu yerlerde, kapatılan il özel idarelerine ait taşınmazlar belediyelere bırakılırken, CHP'li belediyelerin olduğu yerlerde Hazine'ye devrediliyor.

CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, AK Parti'li belediyelerin olduğu yerlerde, kapatılan il özel idarelerine ait taşınmazların belediyelere bırakıldığı, CHP'li belediyelerin olduğu yerlerde ise Hazine'ye devredildiğini belirterek, "Mahalli idarelerin malları, gerçek sahipleri olan belediyelere verilmelidir" dedi.

Sarıbaş, kendisi gibi belediye başkanı kökenli milletvekilleri Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu ve Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ile TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun, 30 Mart 2014 yerel seçimleriyle yürürlüğe girdiğini anımsatan Sarıbaş, kanunla 29 ilde il özel idareleri kapatılarak, buradaki il genel meclisleri ile bin 591 belde belediyesi ve 16 bin 82 köyün tüzel kişiliğinin sona erdiğini söyledi.

Komisyonlar aracılığıyla il özel idarelerinin taşınır ve taşınmaz mal varlıklarının, devir, tasfiye ve paylaştır yapılması gerektiğini belirten Sarıbaş, aradan yaklaşık 3 ay geçmesine karşın konunun çözülemediğini belirtti.

Sarıbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"29 ilde kapatılan il özel idarelerinin taşınmazları, AKP'li belediyelerin olduğu yerlerde il özel idareye ait taşınmazlar belediyelere; CHP ve diğer muhalefet partilere ait belediyelerin olduğu yerlerde ise il özel idarelerin taşınır ve taşınmaz malları, Hazine'ye veya ilgili bakanlıkların illerdeki temsilciliklerine devrediliyor. CHP'li belediyelere ise daha çok il özel idarelerinin borçları, ekonomik ömürlerini tamamlamış araçları bırakılırken, gayrimenkulleri ve iyi durumdaki araçları ilgili bakanlıkların kurumlarına verilmiştir. AKP anayasamızın 10. maddesine aykırı davranarak, CHP'li belediyelere ayrımcılık yaparak, yasayla tanınan haklarını vermeyerek, gasp ediliyor. Bunların başında İzmir, Eskişehir, Muğla, Aydın büyükşehir belediyeleri geliyor. AKP'li belediyelerin olduğu yerlerde il özel idareye ait taşınmazlar belediyelere bırakılıp, belediyeler korunup kollanırken, CHP'li belediyelerin olduğu yerlerdeki il özel idarelere ait taşınmazlar Hazine'ye devredilmiştir. Bu haksız uygulamaya derhal son verilmelidir. Mahalli idarelerin malları, gerçek sahipleri olan belediyelere verilmelidir." - TBMM

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title