CHP Balıkesir Merkez İlçe Kongresi Yapıldı

CHP Balıkesir Merkez İlçe Kongresi Yapıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Merkez İlçe Teşkilatı'nda Kongre Yapıldı. Bir Süre Önce Genel Merkez Tarafından Atamayla Başkanlığa Getirilen Sıtkı Gider, Tekrar Aday Olduğu Seçimlerde Rakibine Karşı Kaybetti. Kongredeki Seçimlerin Sonunda Adaylardan Ekrem Dinkçi, 54 Oy Fark ile Seçilerek CHP Merkez İlçe Başkanı Oldu.

CHP Balıkesir Merkez İlçe Kongresi Yapıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Merkez İlçe Teşkilatı'nda kongre yapıldı. Bir süre önce genel merkez tarafından atamayla başkanlığa getirilen Sıtkı Gider, tekrar aday olduğu seçimlerde rakibine karşı kaybetti. Kongredeki seçimlerin sonunda adaylardan Ekrem Dinkçi, 54 oy fark ile seçilerek CHP Merkez İlçe başkanı oldu.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ESOB) Salonu'nda gerçekleşen kongrede salonun küçük olması sıkıntıya yol açtı. Partililerin doldurduğu salon, güvenlik görevlilerinin nezaretinde boşaltılarak oy kullanacak olan delegelerin girmesi sağlandı. Kongre bu sebeple yaklaşık 2 saat geç başladı. Mevcut başkan Sıtkı Gider'in adaylığı karşısında genel merkezin daha önce görevden aldığı Ender Biçki'nin aday olması beklenen kongrede ilginç görüntüler yaşandı. Mevcut parti yönetimi, Ender Biçki ve yine genel merkez tarafından görevden alınan eski il başkanı Münir Balkanlı'nın tekrar aday olmamaları hususunda parti disiplin kurulunca tedbir kararı koydurduğu bildirildi. Aday olamadığı gibi oy da kullanamayan eski merkez ilçe başkanı Ender Biçki'yi destekleyen, "değişim grubu", son anda Ekrem Dinkçi'yi aday gösterdi. Adaylar Sıtkı Gider ve Ekrem Dinkçi birbirine başarı dilerken, yapılan konuşmalarda ise partililerin birlik ve beraberlik içinde olması gerektiği vurgulandı. Kongreye, CHP Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan, eski milletvekili Orhan Sür, Türk-İş İl Temsilcisi Hüseyin Akyüz, CHP İl başkanı İrfan Barış ile delegeler ve çok sayıda partili katıldı.

ADAYLAR KONUŞAMADI

CHP Merkez İlçe kongresinde ilginç görüntüler yaşandı. Daha önceden hazırlanan genel kurul gündeminde başkan adaylarının konuşması yer almayınca her iki başkan adayı da partililere hitap edemedi. Milletvekillerini seçim kurulu görevlileri ile yaptıkları görüşme ve ikna çabaları resmi gündemde böyle bir madde yer almadığı gerekçesiyle kabul edilmedi. Mevcut atanan yönetimin genel başkan Deniz Baykal'ı, diğer grubun ise Baykal muhalifi olarak girilen seçimlerde 360 delegeden 282'si oy kullandı. Tamamı geçerli olan oyların 168'ini, "Değişim Grubu"nun adayı Ekrem Dinkçi alırken, Sıtkı Gider ise 114 oy aldı. Akşam saatlerinde sona eren seçimlerin ardından muhalifler büyük sevinç yaşadı. CHP Balıkesir Merkez İlçe Teşkilatı'nda bir süre önce eski başkan Ender Biçki'nin mahkeme kararıyla koltuğu devralma girişimi parti yönetiminin son andaki girişimiyle önlenmiş, polis eşliğinde partiye gelen Biçki, koltuğa oturamadan partiden ayrılmıştı. Bugünkü seçimler Ender Biçki, Münir Balkanlı ikilisiyle birlikte hareket eden değişimcilerin zaferi olarak değerlendirildi.

(YU-)

10.01.2008 20:45 TSİ

Kaynak: İHA