CHP, Almanya'daki Türklere Yönelik Saldırılarla İlgili Meclis Araştırma Önergesi Verdi

CHP, Almanya'daki Türklere Yönelik Saldırılarla İlgili Meclis Araştırma Önergesi Verdi

CHP, Almanya'da Son Dönemde Artan Saldırılar ve Avrupa Ülkelerindeki Yabancı Düşmanlığının Araştırılması İçin TBMM Araştırma Önergesi Verdi.

CHP, Almanya'daki Türklere Yönelik Saldırılarla İlgili Meclis Araştırma Önergesi Verdi

CHP, Almanya'da son dönemde artan saldırılar ve Avrupa ülkelerindeki yabancı düşmanlığının araştırılması için TBMM Araştırma Önergesi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen, İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ ile birlikte Almanya'da son dönemde artan kundaklama olaylarının tüm yönleriyle araştırılması için TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi. Öymen, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, özellikle Almanya'da son dönemde Türklere yönelik yapılan saldırı ve kundaklama olaylarının ölçüyü aştığına işaret ederek, bunun adi bir yangın ve kaza olarak nitelendirilemeyeceğini bildirdi. Son olarak Almanya'da 9 Türk'ün ölümüyle sonuçlanan yangının meydana geldiği binanın üç ayrı yerinde 'nefret' kelimesinin Nazi harfleriyle yazıldığını anlatan Öymen, bunun hafife alınacak bir olay olmadığını söyledi. Bu olayın ciddiyetle takip edilmesini isteyen Öymen, "Saldırının kundaklama ve yabancı düşmanlığı olduğunu göz ardı etmemeliyiz" diye konuştu.

Olayı sadece Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu'nun 'kaza' diye nitelendirdiğini, Başbakan Erdoğan'ın da özellikle 'yabancı düşmanlığı' ifadesini kullanmaktan kaçındığını belirten Öymen, "Yabancı düşmanlığı Almanya'da maalesef çok ciddi boyutlara ulaşmıştır. Almanya'daki saldırılar 2005-2006 yılları arasında yüzde 14 oranında artmıştır. Bu kadar fazla yabancı düşmanlığının olması dikkat çekicidir. Bu olayların üzerine mutlaka gitmek zorundayız. Meclis, yabancı düşmanlığının üzerine mutlaka eğilmelidir. Bu sorunun önlenmesi için mutlaka katkı sağlamalıdır. Bu konuda köklü bir araştırma yapılmalıdır. Olay basit bir adliye ve zabıta olayı değildir" dedi.

Öymen, Meclis'in derinlemesine yapacağı inceleme sonuçlarını Almanya başta olmak üzere AB üyesi ülkelerin hükümetlerine de ileteceklerini açıkladı. Açıklamalarının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Öymen, dün Meclis'te kabul edilen Vakıflar Yasası'nı Anayasa Mahkemesi'ne götürüp götürmeyecekleri yönündeki bir soru üzerine, konuyu değerlendirdiklerini ifade etti. Vakıflar Yasası'nın doğrudan doğruya Lozan Antlaşması'nı ilgilendirdiğini kaydeden Öymen, Anayasa Mahkemesi'nin Lozan'ı Anayasa ile eşdeğer tuttuğunu söyledi. Bu konuda yapılacak en küçük değişikliğin bile devletin temelleriyle ilgili olduğuna dikkati çeken Öymen, "Lozan'ın kapsamında olan bir konuyu bir kanunla Lozan dışına çıkaramazsınız. Lozan Antlaşması'nın 45. maddesi karşılıklılık esası getirir. Lozan'ın ötesine geçen imtiyazlar verilemez. Yapılan iş, bir yasayla bir anlaşmanın kapsamının değiştirilmesidir. Devletin temelidir. Antlaşmalar, yasaların üzerindedir ve bağlayıcıdır. Şimdi kalkıp da Yunanistan'a 'Siz de Batı Trakya'daki Türklere şu hakları verin' diyemezsiniz. Anayasa Mahkemesi'ne götürme konusunu değerlendiriyoruz. Uzmanlardan görüş alıyoruz. Çalışmalarımız tamamlandıktan sonra kararımızı açıklayacağız" şeklinde konuştu.

(DA-CC-CC-Y)

Kaynak: İHA