CHP, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayını Değiştirdi
Haberler » Politika » Haber

CHP, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayını Değiştirdi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Gövde Gösterisiyle Açıkladığı Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Avukat Soner Çetin'i Geri Çekti.

CHP, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayını Değiştirdi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gövde gösterisiyle açıkladığı Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Avukat Soner Çetin'i geri çekti.

CHP Genel Merkezi, Çetin'in yerine Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Ümit Özgümüş'ü Büyükşehir Belediye başkan adayı yaptı.

CHP'nin yeni adayı Özgümüş, adaylığının kesinleştiğini belirtirken Soner Çetin ise onurunun kırıldığını söyledi.

Ankara'da CHP lideri Deniz Baykal tarafından adı açıklandıktan sonra Adana'da seçim çalışmalarını hızlandıran Çetin'in bu gelişmelerden dolayı morali bozuldu.

Çetin, "Büyükşehir Belediye Başkanlığı değişimi MKYK' da konuşulmuş. Ama şu ana kadar resmi olarak bana iletilen bir şey yok. Nasıl ayak oyunlarının oynandığını bilmiyorum. Bu dedikodulardan sonra seçmenler bana ulaşıp, 'ne oluyoruz' diye soruyorlar." dedi.

Çetin, "Bütün insanların içinde Genel Başkan Baykal tarafından elim havaya kaldırıldı ve övgüler içinde adaylığım açıklandı. Siyasette Adana üzerinde çöreklenmiş bir yapı var. Bu yapı genel merkezi yanıltıyor. Benim adaylığım bir umuttu Adanalılar için. Genç arkadaşlar için." şeklinde tepkisini dile getirdi.

Kendisinin, onuru için yaşayan bir insan olduğunu anlatan Çetin, aşırı kırıldığını ve üzüldüğünü aktardı.

CHP'nin kendisini ilçe belediyelerinden birine aday göstereceği yönündeki iddialara ise Soner Çetin; "Ben böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmem. Onurlu bir insanım. O ilçelerde aday olmak için çalışan arkadaşların emeğine saygısızlık yapmam. 9 aylık bir çalışma yaptım. Tabandan bana destek geldi. CHP'nin yanlış yönlendirilmesi nedeniyle böyle bir aday değiştirilme konusu gündeme girdi." ifadesini kullandı.

Umutlarının yıkıldığını anlatan Çetin, "Bunları hak edecek hiçbir şey yapmadım. Utanacağım hiçbir şey yapmadım. Çok incindim alınan karara." diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, avukat Soner Çetin'in adaylığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte büyük bir şaşaayla açıklamıştı.

Bu sırada Çetin'e büyük övgüler yağdıran Baykal, Aytaç Durak dönemini kastederek, Soner Çetin ile bu dönemin sona ereceğini ifade ederek, "Soner Çetin, genç ve dinamik bir başkan adayı. 125 yıllık tam bir Adanalıdır. Anne kökeni Vanlı, baba kökeni Urfalı bir arkadaşımızdır. Adana'yı kucaklayacak adayımızdır. Genç ve dinamik yapısı ile bir dönemi geride bıraktıracaktır." demişti.(CİHAN)