CHP 32. Olağan Kurultayı Sona Erdi

CHP 32. Olağan Kurultayı Sona Erdi

CHP'nin 32. Olağan Kurultayı, Parti Meclisi (Pm) ve Yüksek Disiplin Kurulu (Ydk) Üyelerinin Belirlenmesiyle Sona Erdi.

CHP 32. Olağan Kurultayı Sona Erdi

CHP'nin 32. Olağan Kurultayı, parti meclisi (PM) ve yüksek disiplin kurulu (YDK) üyelerinin belirlenmesiyle sona erdi.

Atatürk Spor Salonu'nda dün başlayan kurultay, bugünkü çalışmalarını saat 22.45'te tamamladı. PM'nin 80 üyesinden 42'si, aynı zamanda milletvekili olarak parlamentoda görev yapıyor.

PM seçiminde 1065 delege oy kullanırken, geçerli oy sayısı 1029 olarak açıklandı. PM seçiminde Hüseyin Karakoç, 1020 oyla listede en üst sırada, genel sekreter yardımcısı Mehmet Sevigen, 695 oyla 68 kişilik listenin en alt sırasında yer aldı. Genel sekreter Önder Sav ise 817 oy aldı. CHP tüzüğüne göre PM'de kadın kotası uygulanıyor. Buna göre 80 üyeli PM'de, 20 kadın üyenin bulunması gerekiyor.

PM listesinde yer alan yeni isimler arasında 22 Temmuz genel seçimlerinde parlamentoya giren Necla Arat, Nur Serter, Nesrin Baytok, Derviş Günday ile Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, Adalet Bakanlığı eski müsteşarlarından Yusuf Kenan Doğan, DSP eski milletvekili ve Türk Halk Müziği sanatçısı Faruk Demir, eski bakanlardan Önay Alpago ve Erdoğan Toprak da bulunuyor.

PM'nin 80 üyesinden 42'si görevini korurken, 38 üye de bu dönemde PM üyesi oldu.

Tüzüğe göre 80 üyeden 12'si genel başkan Deniz Baykal'ın Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu için önerdiği 18 isim arasından seçiliyor.

Kaynak: AA