CHP 32'nci Kurultayı İlk Gün Çalışmalarını Tamamladı

CHP 32'nci Kurultayı İlk Gün Çalışmalarını Tamamladı

CHP'nin 32'nci Olağan Kurultayı, Genel Başkanlığa Yeniden Seçilen Deniz Baykal'ın Teşekkür Konuşmasıyla İlk Gün Çalışmalarını Tamamladı.

CHP 32'nci Kurultayı İlk Gün Çalışmalarını Tamamladı

CHP'nin 32'nci Olağan Kurultayı, Genel Başkanlığa yeniden seçilen Deniz Baykal'ın teşekkür konuşmasıyla ilk gün çalışmalarını tamamladı.


Bugün başlayan ve yarın da çalışmalarını sürdüren CHP'nin 32'nci Olağan Kurultayı Deniz Baykal'ın zaferiyle sonuçlandı.


Deniz Baykal, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından bir teşekkür konuşması yaptı. Baykal, kurultayın sonucunun CHP'nin uğrunda mücadele ettiği ilkeler ve hedefler açısından büyük önem taşıdığını belirtirken, kurultayın kenetlenmiş bir örgüt desteği görüntüsü verdiğini ifade etti.


Siyasi yaşamında bir çok kurultaya tanıklık ettiğini belirten Baykal, her kurultayın bir siyaset akademisi olduğunu söyledi. Baykal, "Bu kurultay bir eğitim fırsatı olmuştur" diyerek rakiplerine göndermede bulunan Baykal, "Bu kurultay hepimize bir ders vermiştir. Particilik dersi vermiştir. Siyaset dersi vermiştir" diye konuştu.


Kurultayın kendisine büyük bir sorumluluk yüklediğini kaydeden Deniz Baykal, CHP'nin nasıl bir parti olması gerektiği konusunda açıklama yapanlara da eleştirilerde bulundu. Baykal, "Bu kurutla, kurultay zemini dışında, CHP'ye akıl fikir verenlerin tekrar düşünmelerine katkı vermiştir" dedi.

-PM'DE KAYNAŞMA SÖZÜ-

Deniz Baykal, CHP'nin yönetim organlarını belirleyecek olan Parti Meclisi seçimlerine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Baykal, PM listesini CHP'nin kaynaşması için şartların elverdiği ölçüde hazırlayacağını ifade etti.


Baykal, konuşmasının ardından CHP Genel Sekreteri Önder Sav'la birlikte kurultay salonundan ayrıldı.


Baykal'ın konuşmasının ardından Kurultayın Divan Başkanı İsmet Atalay, yarın yapılacak Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu seçimlerinin çarşaf liste yöntemiyle gerçekleştirilmesine ilişkin önergeyi oyladı. Önerge salt çoğunluk sağlanamadığı için kabul edilmedi. Bu nedenle yarınki PM seçimleri tüzük gereği blok liste yöntemiyle gerçekleştirilecek.


CHP 32. Olağan Kurultayı, yarın saat 10.00'da ikinci gün çalışmalarına başlayacak. Kurultayın yarınki bölümünde, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelikleri seçimleri gerçekleştirilecek.


Divan Başkanı İsmet Atalay, PM ve YDK'ya liste çıkaracaklar için saat 11.00'e kadar süre verdi.


Kurultayın çalışmalarını tamamlamasının ardından Baykal ve Genel Sekreter Önder Sav, Baykal'ın makam aracı ile Atatürk Kapalı Spor Salonu'ndan ayrıldı. (ANKA)


(ÇAĞ/ZG)

Kaynak: ANKA