Chirac, Fransızlara Veda Etti

Chirac, Fransızlara Veda Etti

Fransa'da 12 Yıldır Yürüttüğü Cumhurbaşkanlığı Görevini Yarın Düzenlenecek Törenle Nicolas Sarkozy'ye Devredecek Olan Jacques Chirac, Bu Akşam Televizyon Kanallarında Yaptığı Son 'Ulusa Sesleniş' Konuşmasıyla Fransızlara Veda Etti.

Chirac, Fransızlara Veda Etti

Fransa'da 12 yıldır yürüttüğü cumhurbaşkanlığı görevini yarın düzenlenecek törenle Nicolas Sarkozy'ye devredecek olan Jacques Chirac, bu akşam televizyon kanallarında yaptığı son ''ulusa sesleniş'' konuşmasıyla Fransızlara veda etti.

Kısa konuşmasında heyecanlı ve duygusal olduğu gözlenen Chirac, Fransızlara ''birlik ve dayanışma'' mesajı verdi.

Fransız halkına cumhurbaşkanı olarak 12 yıl boyunca hizmet etmekten gurur ve onur duyduğunu ifade eden Chirac, Fransızların, yeni cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye güvenmesi gerektiğini söyledi.

74 yaşındaki Chirac, görev süresinin ardından, ''kültürlerarası diyalog'' ve ''sürdürülebilir kalkınma'' konularındaki somut projelerde, Fransa ve dünya için kendi tecrübelerini değerlendirmek istediğini söyledi.

Fransız siyasetine son 40 yıldır damgasını vuran Chirac, bundan sonra çevre ve kalkınma konusunda bir vakıf kurmayı planladığını sözlerine ekledi.

Chirac, yarın düzenlenecek törenin ardından, yeni cumhurbaşkanı Sarkozy'ye Fransa'nın nükleer silahlarının anahtarını teslim edecek.

Sarkozy'nin perşembe veya cuma günü yeni bakanlar kurulunu açıklaması bekleniyor.

Kaynak: AA