Chicago, Türk-Amerikan Ticaret Odası 1. yaşını kutladı

Chicago, Türk-Amerikan Ticaret Odası 1. yaşını kutladı

Ticarî atılımlarıyla Chicago ve Amerika'ya yeni bir açılım getiren Chicago Türk Amerikan Ticaret Odası (CTACC-Chicago Turkish-American Chamber of Commerce) birinci kuruluş yıldönümünü görkemli bir toplantıyla kutladı.

Chicago, Türk-Amerikan Ticaret Odası 1. yaşını kutladı

Ticarî atılımlarıyla Chicago ve Amerika'ya yeni bir açılım getiren Chicago Türk Amerikan Ticaret Odası (CTACC-Chicago Turkish-American Chamber of Commerce) birinci kuruluş yıldönümünü görkemli bir toplantıyla kutladı. Chicago'nun en prestijli mekanlarından John Hancock Plaza'nın 95'nci katındaki ünlü Signature Room'da düzenlenen geceye T.C. Başkonsolosu Kenan İpek, T.C. Chicago Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi Süleyman Sözeri, Ticaret Odası üyeleri, yeni katılan üyeler ve seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Ticaret Odası tanıtım filminin izlenmesinin ardından, gecenin açılış konuşmasını yapan Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ali Güzeldere, CTACC'nin bir yıllık faaliyetlerinin özetini yaptı. Güzeldere, "Bir yıl gibi kısa denebilecek bir dönemde Ticaret Odamız, birbirinden önemli faaliyetlere imza attı. Demokratların çok güçlü olduğu Chicago bölgesinde, Demokrat başkan aday adayları Barack Obama ve Hillary Clinton'ı, kampanya konuşmaları için geldikleri Chicago'da yalnız bırakmadık ve burada yaşayan Türk toplumunun mesajını ve başkan olmaları durumunda beklentilerimizi ilettik." dedi.

Illinois'den seçilen Kongre üyelerine görevlerinde başarı dilemek için Washington DC'ye ziyaretler yaptıklarını anlatan Güzeldere, "Bu ziyaretlerde haklı milli davalarımızda hassasiyet beklediğimizi aktardık" diye konuştu.

Chicago'yu ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ali Babacan, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu gibi üst düzey misafirleri, Ticaret Odası'nın faaliyeleri hakkında bilgilendirdiklerini kaydeden Güzeldere, "CONEXPO - CON/AGG isimli fuar organizasyonu ile yaptığımız antlaşma neticesinde, resmi Türk Pavilyonu Organizatörlüğü'nü üstlenmeyi başardık. CONEXPO - CON/AGG'nin 11-15 Mart 2008'de Las Vegas'ta düzenleyeceği ve 2 binden fazla serginin yer alacağı fuarda, Türk Pavilyonu'nu Chicago Türk Amerikan Ticaret Odası olarak biz hazırlayacağız. Türkiye'de Odamızla ilgili olabilecek kişi ve kuruluşlarla da temas kuruyoruz. Bu amaçla Sanayi Bakanımız Zafer Çağlayan'ı makamında ziyaret ettik ve odamız hakkında gerekli bilgilendirmeyi yaptık, işbirliğine her zaman açık olduğumuzu belirttik. Şimdi, yeni katılacak üyelerimizle daha güçlü yarınlara yelken açacağımıza olan inancım tamdır." diye kaydetti.

Chicago Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi Süleyman Sözeri, Türkiye'nin 2003'ten itibaren yükselişe geçen ekonomik göstergelerine dikkat çektiği konuşmasında "Bugün için önemli olan, bizlerin Chicago'da bu güzel gelişmelere nasıl bir katkı yapacağımızdır. Geceye katılan davetlilere, CTACC'nin ortaya koyduğu vizyona baktığımda, Chicago'da ticari anlamda Türkiye'yi en iyi biçimde temsil edeceğimize, büyük işlere imza atacağımıza olan inancım perçinleniyor." diyerek Ticaret Odası yetkililerini kutladı.

Gecede son olarak söz alan Chicago Başkonsolosu Kenan İpek ise Türkiye'nin gerek siyasi, gerek ekonomik ve gerekse askeri anlamda, bölgesinde ve dünyada sözü dinlenen büyük bir ülke haline geldiğini vurguladı.

Kenan İpek, "Chicago'ya bakan yönüyle de bu başarı trendinin yükseldiğini görmek beni ayrıca onurlandırıyor. CTACC'nin doğumunda burada değildim. Fakat kütüğe kayıt törenine yetişmiştim. Şimdi doğan çocuk 1 yaşında ve yaşgünü kutlamasında bulunmak, yeni üyeleri de kütüğe kaydetmek bana nasip oluyor. Bunun için de ayrıca mutluluk duyuyorum. Bir yıl önceki konuşmamda da belirttiğim gibi, bizler belki ülkemizi temsil eden diplomatlarız; ama sizler toplumun içerisinde yaşayan asıl diplomatlarımızsınız. Çalışmalarınızı candan alkışlıyorum. CTACC olarak getireceğiniz projeleri konuşmaktan, hayata geçirme adına üzerime düşenleri yapmaktan çekinmeyeceğimi bilmenizi isterim. Ülkemizin yararına olan bütün proje ve çalışmalarda, sizleri birlikte çalışmaya davet ediyorum. Bu vesileyle, TOBB Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu'nun Chicago ziyaretinde gösterdiğiniz uyumlu çalışma için de ayrıca teşekkür etmek istiyorum." diye konuştu.

Gece, yeni üyelerin üyelik plaketlerinin Başkonsolos Kenan İpek tarafından verilmesiyle, son buldu.