Chıcago Trıbune ve Los Angeles Tımes Satıldı

Chıcago Trıbune ve Los Angeles Tımes Satıldı

ABD'nin Saygın Gazetelerinden Chicago Tribune ve Los Angeles Times'ı Bünyesinde Bulunduran Şirket, Tartışmalı Bir Emlak Yatırımcısına Satıldı. The Tribune Şirketinin Bünyesinde Gazetelerin Yanısıra Çok Sayıda Medya Kuruluşu ve Bir de Beyzbol Takımı Bulunuyor.

Chıcago Trıbune ve Los Angeles Tımes Satıldı

ABD'nin saygın gazetelerinden Chicago Tribune ve Los Angeles Times'ı bünyesinde bulunduran şirket, tartışmalı bir emlak yatırımcısına satıldı. The Tribune şirketinin bünyesinde gazetelerin yanısıra çok sayıda medya kuruluşu ve bir de beyzbol takımı bulunuyor.

Milyarder emlakçı Sam Zell, Chicago Tribune ve Los Angeles Times gazetelerini çok sayıda medya hissedarının sektörden çıkmak istediği bir dönemde satın aldı. Sektör, seri ilanların internete kayması nedeniyle hayati öneme sahip reklam gelirlerini kaybetmişti. Gazete tirajları da internet güncelerinin giderek artan popüleritesi nedeniyle darbe almıştı.

66 yaşındaki Sam Zell ise, iş yapma yöntemini tanımlarken kendini "mezar kazıcı" ve "profesyonel bir fırsatçı" olarak niteliyor. 8.2 milyar dolarlık satışın büyük bölümü borçlanılarak gerçekleştirilecek.

Bazı uzmanlar, şirketin borçlarını ödemek için gelir elde etmekte zorlanacağını düşünüyor. Sam Zell ise The Tribune şirketini borsadan çekerek ve daha girişimci bir yönetim tarzı benimseyerek karlılığı arttırabileceğini ancak şirketlerin amiral gemisi olan gazeteler Chicago Tribune ve Los Angeles Times'ı satmayacağını söylüyor. Bazı gazeteciler de mülkiyetin değişmesinin editoryal değerleri zayıflatmasından endişe ediyor.

(BBC-İB-İB-OK-D)

Kaynak: İHA