Cheney: Washington İsrail'e Asla Baskı Yapmayacak

Cheney: Washington İsrail'e Asla Baskı Yapmayacak

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Washington Yönetiminin, İsrail'in Varlığını Tehlikeye Düşürecek Adımlar Atması İçin İsrail'e Asla Baskı Yapmayacağını Söyledi.

Cheney: Washington İsrail'e Asla Baskı Yapmayacak

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Washington yönetiminin, İsrail'in varlığını tehlikeye düşürecek adımlar atması için İsrail'e asla baskı yapmayacağını söyledi.

İsrail ve Filistinliler ile barış görüşmeleri ve güvenlik konularında görüşmeler yapmak amacıyla İsrail'e gelen Dick Cheney, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile görüşmek üzere doğrudan Kudüs'e geçti.

Cheney, ABD'nin, Filistin devletinin kurulmasına yönelik taahhütlerine bağlı kalacağını yinelerken, Filistinli liderlere de ABD'nin İsrail ile Filistinliler arasında bir barış anlaşması sağlanması için iyiniyetli çabalarını sürdüreceği konusunda güvence verdi ve ''Biz, çözüm bulunmasını istiyoruz, İsrail'e bunca acıya malolan terörizmin son bulmasını ve Filistin halkı için de yeni bir başlangıç istiyoruz'' diye konuştu.

ABD Başkan Yardımcısı, Gazze, Lübnan, İran ve Suriye'de giderek kötüleşen durumun ve bu bölgelerin İsrail için oluşturduğu tehdidi de gözardı edemeyeceklerinin altını çizdi.