Cheney: "Irak'tan Erken Çekilme Felakete Neden Olur"

Cheney: "Irak'tan Erken Çekilme Felakete Neden Olur"

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Amerikan Askerlerinin Irak'tan Erken Çekilmesinin Hem ABD Hem de Orta Doğu İçin Felaket ve Kaosa Neden Olacağını Söyledi.

Cheney:

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Amerikan askerlerinin Irak'tan erken çekilmesinin hem ABD hem de Orta doğu için felaket ve kaosa neden olacağını söyledi.

Amerikan-İsrail Komitesi'nde konuşan Cheney, Irak'taki koalisyon güçlerinin aniden çekilmesinin küresel terörle savaş çabalarını boşa çıkaracağını belirterek, "bunun sonucu kaos ve tehlikenin tırmanmasıdır" dedi.

Irak savaşı için Kongreden bu yıl istenen ödeneğin reddedilmesinin, Şiilerle Sünniler arasında yeni bir büyük şiddet dalgasının ortaya çıkmasına neden olabileceğini söyleyen Cheney, böylesi bir çatışma ortamında ılımlıların ezileceğini, İran'ın desteklediği Şii aşırı uçların, El Kaide ve Saddam Hüseyin rejimi kalıntılarının güdümündeki Sünni aşırılara karşı top yekun savaş açabileceğini ileri sürdü.

Cheney, senaryosunun gerçekleşmesi durumunda Suudi Arabistan gibi Sünni hükümetlerin İran'ın bölgedeki etkisini kesmek için Irak'taki mezhepdaşlarına destek verebileceğini, bunun da mezhepsel savaşları büyüteceğini ve sorunun bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini kaydetti.

Sünni aşırıların hakimiyeti sağlaması durumunda, Afganistan'da kaybeden El Kaide ve müttefiklerinin Irak'ta kendilerine güvenli bir cennet kurabileceğini ifade eden Cheney, İran'ın yandaşlarının hakimiyeti sağlaması durumunda ise Tahran'ın kendi rejimini Orta doğu'ya yayabileceğini, bunun da bölgedeki Amerikan dostlarını tehdit edebileceğini kaydetti.