Çhd'den Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Hakkında Rapor

Çhd'den Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Hakkında Rapor

son bulmaması halinde Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşananların Antalya'da da yaşanabileceğini savundu.

Çhd'den Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Hakkında Rapor

Çağdaş Hukukçular Derneği Antalya Şube Başkanı Nusret Gürgöz, Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki siyasi tutuklu ve hükümlülere kötü davranıldığını ileri sürerek bunun

son bulmaması halinde Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşananların Antalya'da da yaşanabileceğini savundu.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Antalya Şubesi tarafından Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki siyasi mahkumlara kötü muamele yapıldığı iddiasıyla hazırlanan rapor Antalya Barosu'nda açıklandı.

ÇHD Antalya Şube Başkanı Nusret Gürgöz ve yönetim kurulu üyeleri Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki siyasi mahkumlar ve yakınlarının şikayetleri üzerine bir çalışma başlattıklarını kaydetti.

İzin sürecinin ardından 3 kişilik bir heyet oluşturduklarını ifade eden Gürgöz, 28 Haziran günü siyasi tutuklu ve hükümlülerin durumlarını yerinde inceleme ve gözlemde bulunma amacıyla ziyaret ettiklerini belirtti.

Ziyaret kapsamında 18 erkek, 2 bayan siyasi hükümlü ile görüştüklerini dile getiren Gürgöz,"Hükümlülerin bütün şikayet ve istekleri not edildi. ve 11 sayfalık bir rapor hazırlandı" dedi.

Rapor hakkında bilgiler veren Gürgöz,"Dayak ve kötü muamele iddiaları, cezaevi yönetimi ve personelle ilişkiler, hükümlü sayımı, tecrit ve cezaevinde boş zaman aktivitelerinin yokluğu, tutuklu ve hükümlülerin dış dünyaya erişimleri, sağlık hizmetlerine erişim gibi konularda tespitler yaptıklarını kaydeden Gürgöz, gerilimin ise her geçen gün yükseldiğini dikkati çekti.

Gürgöz, sorunların çözümü noktasında ise şu bilgileri aktardı: "Darp olayının üzerine gidilmelidir. Askeri kurallar dayatılarak sayım alma uygulamasına son verilmeli.

Cezaevi personeli ile tutuklu ve hükümlüleri yan yana getirecek, örneğin, 'Duvara yüzünü dön' gibi uygulamalara son verilmelidir. Tutuklu ve hükümlülerini yetkililere iletmesini engelleyici tavırlara son verilmelidir.

Mahkumların kendi aralarında sosyal temasta bulunmayı engelleyici tavırlara son verilmelidir. Mahkumlar için bir faaliyet programı başlatılmalı, bu branşlara siyasi tutuklularda yararlandırılmalıdır. Tutuklu ve hükümlülerin yakınlarını tacizci tavırlara son verilmelidir. Tutukluların kendi içindeki yazışmalardaki pul uygulamasına son verilmelidir. Hakim kararı olmadığı sürece süresiz yayınların cezaevine girmesine izin verilmelidir."

Gürgöz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in ziyaretine rağmen cezaevindeki insan haklarını ihlal eden davranışların devam edildiğini belirtti.

cezaevindeki durumların düzelmemesi halinde mahkumların açlık grevine başlayacağını bildiren Gürgöz, bunun sonucunda ölümlerinde olabileceğini söyledi. Gürgöz, Şanlıurfa'daki cezaevinde yaşanan ölümlerin Antalya'da da yaşanmamsı için bu raporu açıklamayı uygun bulduklarını sözlerine ekledi.

Gürgöz, kötü davranışların son bulmaması halinde Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşanan kötü olayların Antalya'da da yaşanabileceğini savundu.

ÇHD Sekreteri Hasan Kemal Elban ise Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki yaşanan sorunların önemli olduğunu belirterek, "Gerginlikler ileri boyuta ulaşmış. Bu gerginliklerin daha fazla büyümemesi açısından bu raporun açıklanmasının önemlim olduğunu düşünüyoruz" dedi. - ANTALYA