Chavez'in İran Temasları

Chavez'in İran Temasları

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, İran Ziyareti Sonunda Meslektaşı Mahmut Ahmedinecad ile Birlikte Katıldığı Basın Toplantısında, Irak'a Saldıranları Vahşi ve Barbar Olarak Niteledi.

Chavez'in İran Temasları

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, İran ziyareti sonunda meslektaşı Mahmut Ahmedinecad ile birlikte katıldığı basın toplantısında, Irak'a saldıranları vahşi ve barbar olarak niteledi.

İran'ın güneyindeki Buşehr eyaletinin, Eseluye kentinde İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ile ortak basın toplantısına katılan Venezüella Devlet Başkanı Chavez, ABD'lilerin İran'da yaşayanları vahşi ve barbar olarak göstermek istediğini, ancak asıl vahşilerin Hiroşima ve Nakazaki halkı üzerine bomba atanlar olduğunu söyledi. Chavez, "Asıl barbarlar, Irak'a saldıranlar ve Irak halkını bu duruma getirenler ile Filistin halkına savaş açanlar, Avrupa'dan Amerika'ya gelen ve bizim kültürümüzü, uygarlığımızı yok

edenlerdir" dedi. Bu devletler kurulmadan çok daha önce İran'ın bir devlet olduğunu ve maneviyat arayanların İran'a gelmeleri gerektiğini dile getiren Chavez, İran-Venezüella ilişkilerinin kaza eseri oluşmadığını belirtti. Chavez, "İran'la birlikte Kuzey Amerika emperyalizmini yenilgiye uğratacağız" dedi. Ahmedinecad'ın ellini tutan Chavez, gazetecilerin karşısında, "Ya ölüm, ya vatan. Biz kazanacağız" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ise, "Benim sözlerim kardeşim ve dostumun sözleridir. İki ülke halkının dostluğundan rahatsız olanlar bu rahatsızlıklarından ölsünler" ifadesini kullanarak, Chavez'in söylediklerine ekleyecek başka şeyi olmadığını söyledi.

Öte yandan, liderler basın toplantısı öncesinde, iki ülkenin İran'da ortaklaşa inşa edecekleri petrokimya tesislerinin temel atma törenine katıldı. Chavez ve Ahmedinecad ayrıca, yapımı sona eren dünyanın en büyük Aromatik Petrokimya tesislerini birlikte hizmete açtı. 624 milyon dolar harcanarak, 61 hektarlık bir alanda inşa edilen Bozuye Petrokimya tesislerinde, yılda 1 milyon 280 bin ton petrokimya ürünü üretilecek.

(SS-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA