Türkiye kökenli iki sanığın da yargılandığı Charlie Hebdo davası bugün başlıyor - Haberler
Haberi Paylaş
BBC

Türkiye kökenli iki sanığın da yargılandığı Charlie Hebdo davası bugün başlıyor

Fransa'da 2015 yılında mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki binasında 12 kişinin, Yahudi marketi Hyper-Cacher ve Montrouge mahallesinde 5 kişinin öldürüldüğü saldırılarla ilgili dava bugün başlıyor.

Fransa'da 2015 yılının ocak ayında Paris'te önemli bir isme sahip olan Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırının davası bugün başlıyor. 17 kişinin hayatını kaybettiği dava duruşmalarının kasım ayına kadar sürmesi bekleniyor.

Dava kapsamında yargılanan 14 sanık terör saldırısına yardım, silah temin etmek ve saldırganlara finansman sağlamakla suçlanıyor. Türkiye kökenli isimlerden Ali Rıza Polat'ın saldırılarda 'kilit rol oynadığı' belirtilirken Metin Karasular'ın da yardım ve yataklık yaptığı, finans sağlanmasına yardım ettiği iddia ediliyor. Saldırıları düzenleyen Cherif ve Said Kouachi kardeşler ile Ahmedy Coulibaly polis operasyonlarında öldürülmüştü.

Tüm dünya'da büyük yankı uyandıran olayın davası yaz başında görülmesi bekleniyordu ama Covid-19 nedeniyle ertelendi. Saldırıya müdahil oldukları iddia edilen sanıklardan üçü gıyaben yargılanacak, 11'i Paris'in kuzeybatısındaki adliyede hakim karşısına çıkacak.

Fransa'nın yakın tarihinin en travmatik yaralarını açan Charlie Hebdo saldırısı 7 Ocak 2015'te düzenlenmişti. Beş yıl önce 7 Ocak'ta Cherif ve Said Kouachi kardeşler derginin binasını basıp 12 kişiyi ve bina dışındaki bir polisi öldürdü. Daha önce Danimarka'da Jyllands-Posten'in de yayımladığı Muhammed Peygamber karikatürünü kapak yapan Charlie Hebdo dergisi İslam dünyasının tepkisini çekmişti.

Charlie Hebdo binasında öldürülenler, karikatüristler Cabu (Jean Cabut), Stéphane (Charb) Charbonnier, Philippe Honoré, Georges Wolinski, Bernard (Tignous) Verlhac, köşe yazarı psikanalist Elsa Cayat, ekonomist ve editör Bernard Maris, organizatör Michel Renaud, redaktör Moustapha Ourrad, polis memuru Ahmed Merabet, Charb'ın koruması Franck Brinsolaro ve teknik bakım için binadan bulunan Frédéric Boisseau.

Ertesi gün 8 Ocak'ta Coulibaly Paris'in güneyindeki Montrouge'da polis memuru Clarissa Jean-Philippe'i öldürdü. Bir sonraki gün 9 Ocak'ta da Coulibaly Yahudi markete saldırıp Philippe Braham, François-Michel Saada ve Yoav Hattab'ı öldürdü.

Cherif ve Said Kouachi:

Cherif ve Saidi Kouachi kardeşler Charlie Hebdo'ya saldırdıklarında 30'lu yaşlarındaydı. Otomatik silahlarla binayı girip içindeki herkesi taradılar. İki gün polisten kaçan Kouachi kardeşler Paris'in kuzeydoğusunda saklandıkları basmahanede polis operasyonunda öldürüldü.Radikal örgütlerle bağlantıya geçmeden önce Cherif pizza dağıtımı yapıyordu ve rap müziğiyle ilgileniyordu.

Cherif'in katı dini inançları 'Buttes-Chaumont grubu' olarak bilinen hücreyi yöneten Selefi Farid Benyettou'yla tanıştıktan sonra gelişti. Örgüt 10'dan fazla genci Irak'a göndermişti.Polis Cherif'i 2005 yılında Suriye'ye gidip oradan Irak'a geçme planları yaparken yakaladı. Cherif 18 ay cezaevinde tutuklu kaldı.

Amedy Coulibaly:

Coulibaly, Charlie Hebdo saldırısından 24 saat sonra bir kadın polis memurunu öldürdü. Ertesi gün 9 Ocak'ta da Yahudi marketine düzenlediği saldırıdan sonra güvenlik güçlerinin operasyonunda öldürüldü. İnternette yayınlanan videosunda Coulibaly IŞİD adına hareket ettiğini ve saldırıları Kouachi kardeşler ile ortak planladıklarını söyledi. Coulibaly, saldırıların Fransa'nın ülke dışına yaptığı askeri müdahalelere karşılık olduğunu ifade etti.

Ali Rıza Polat:

Soruşturmayı yürüten yetkililer 35 yaşındaki Türkiye kökenli Fransız vatandaşı Ali Rıza Polat'ın saldırganların planlarından haberdar olduğunu ve üç saldırgana silah ve cephanelik sağladığını, silahları da Belçika'dan temin ettiğini söylüyor. Polat, Coulibaly'nin 'sağ kolu' olarak biliniyor ve Coulibaly ile Kouachi kardeşler arasındaki iletişimi sağladığı iddia ediliyor.

Polat ayrıca 'terör örgütü ağına dahil olmak ve Coulibaly ile Kouachi kardeşlerin işledikleri suça ortaklık etmekle' suçlanıyor. Charlie Hebdo saldırısının düzenlendiği gün öğleden sonra Polat'ın ağ içindeki bir diğer şüpheliyle iletişime geçtiği ve izlerin silinmesi için telefonları, Suzuki'nin ruhsatını aldığı da iddianamede yer alıyor. Ocak 2015'teki saldırılardan sonra defalarca Fransa'dan Suriye'ye kaçmaya çalışan Polat Mart 2015'ten bu yana gözaltında. Suçlu bulunursa Polat ömür boyu hapis yatacak. Le Point dergisine göre Polat, Kürt Ailevi bir aileden geliyor, radikal Sunni İslam'ı da 2014'te benimsedi.

AFP'nin yayımladığı iddianameye göre 1970 doğumlu Karasular'ın Belçika'daki evinde üzerinde silahların yazılı olduğu bir liste bulundu. El yazısı uzmanlarının incelemesi sonucu listeyi yazan kişinin Polat olduğu anlaşıldı. Listede "Ek fünyelerin ücreti? Kalaş mermisi 500 parça? (...) 3 kalaş şarjörü ücret?" yazıyordu.Belçika basınındaki haberlere göre Karasular'ın Charleroi'da sahip olduğu garajda Hayat Boumedienne adına kayıtlı 'Mini' model bir araç satın aldığı ve liste burada elden ele geçti. Karasular'ın da Suzuki motosiklet satın alıp içindeki takip cihazını söktüğü ve motosikletin Coulibaly tarafından kadın polis memurunu öldürdüğü Mountrouge'da kullandığı belirtiliyor.

Hayat Boumedienne:

Saldırının yaşandığı dönem Coulibaly'nin kız arkadaşı olan Boumedienne, gıyaben yargılanacak üç sanıktan biri. Boumedienne'in hayatta olup olmadığı bilinmiyor.Saldırılardan birkaç gün önce diğer iki sanık Mohamed ve Mehdi Belhoucine ile birlikte İspanya ve Türkiye üzerinden Suriye'ye kaçtı. Soruşturmayı yürüten yetkililer Boumedienne'in IŞİD'e katıldığını söylüyor. Boumedienne, 'terör örgütü üyesi olmak ve örgüte finansman sağlamakla' suçlanıyor. Suçlu bulunması durumunda en fazla 20 yıl hapis cezası alabilir.

Mohamed Belhoucine:

Toplam 14 sanıktan en ağır suçlamayla karşı karşıya olan Mohamed Belhoucine. Belhoucine 'terör faaliyetine suç ortaklığı yapmakla' suçlanıyor ve ömür boyu hapis istemiyle yargılanıyor.Soruşturmayı yürüten yetkililer Belhoucine'nin Coulibaly'ye saldırılara hazırlanmasında, militanların iletişimleri için e-mail adresleri sağlamak ve IŞİD'e bağlılık yemini ettiği videoyu hazırlamak dahil birçok koldan yardım ettiğini iddia ediyor.

Peter Cherif:

Güvenlik ve yargı kaynaklarına göre Abou Hamza olarak da bilinen Cherif'in Charlie Hebdo saldırısının talimatını verdiği öne sürülüyor.Cherif, Arap Yarımadası'ndaki El Kaide'nin saldırılarda parmağı olup olmadığı konusunda ifade verecek.

Buttes-Chaumont hücresini inceleyen Fransız yetkililere göre Cherif, Irak Felluce'de El Kaide saflarında savaşmış, Ebu Garip cezaevinde tutuklu kalmış ve daha sonra gittiği Musul'da kaçmıştı. Cherif, 2010lu yıllarda Yemen'de yaşadı ve 2018'de Fransız ve Amerikan ajanları tarafından Cibuti'de yakalandı. Fransa'ya iade edilen Cherif 'terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla yargılanacak.

Diğer sanıklardan Willy Prevost, Coulibaly'ye saldırılarda kullanması için araçları ayarladığını itiraf etti. Yetkililere göre Christophe Raumel de Prevost'a saldırı hazırlığı için birkaç seyahatinde eşlik ettiği ama hazırlıkların "terör saldırısı amaçlı olduğunu bilmiyordu." Raumel, gözaltında olmayan tek sanık. Metin Karasular'ın da aralarında olduğu diğer sanıklar Nezar Mickael Pastor Alwatik, Amar Ramdani, Said Makhlouf, Mohamed-Amine Fares, Michel Catino, Abdelaziz Abbad, Miguel Martinez de Kouachi kardeşler ile Coulibaly'ye çeşitli kollardan yardım etmekle suçlanıyor. Terörle mücadele savcısı Jean-François Ricard, France Info radyosuna Pazartesi günü yaptığı açıklamada sanıkların 'yalnızca yardım edenler' olmadığını söyledi ve "Bu insanlar lojistik ve saldırı hazırlığına yardım etti, finans ve operasyonel malzemeler, silahlar ve konaklama sağladı. Bunların hepsi terör eylemleridir" dedi.

Duruşmaların Kasım ayına kadar sürmesi, ilk duruşmalarda da hayatını kaybedenlerin anılması bekleniyor.

Türkiye kökenli iki sanığın da yargılandığı Charlie Hebdo davası bugün başlıyor

Türkiye kökenli iki sanığın da yargılandığı Charlie Hebdo davası bugün başlıyor

Türkiye kökenli iki sanığın da yargılandığı Charlie Hebdo davası bugün başlıyor

Türkiye kökenli iki sanığın da yargılandığı Charlie Hebdo davası bugün başlıyor

Türkiye kökenli iki sanığın da yargılandığı Charlie Hebdo davası bugün başlıyor

Türkiye kökenli iki sanığın da yargılandığı Charlie Hebdo davası bugün başlıyor

Türkiye kökenli iki sanığın da yargılandığı Charlie Hebdo davası bugün başlıyor

Türkiye kökenli iki sanığın da yargılandığı Charlie Hebdo davası bugün başlıyor

Türkiye kökenli iki sanığın da yargılandığı Charlie Hebdo davası bugün başlıyor

BBC

Charlie Hebdo, Türkiye, Fransa, Paris, Dünya, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

Abdullah:

Size ters düşen herkes radikal. Sizlerde gevşekliğin radikallerisiniz

OSMANLI:

İSLAMA DİL UZATANLAR BİR DAHA DÜŞÜNECEK KARŞILIKSIZ KALMAYACAĞINI BEDELİ OLACAĞINI

sivil:

Türkiye kökenli ne demek, Türk kökenli diyeceksiniz. Yoksa siz de mi yandaşsınız?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title