"Cezaevlerinde 700 Kürt Çocuğu Var"
Haberler » Güncel » "Cezaevlerinde 700 Kürt Çocuğu Var" - Haber

"Cezaevlerinde 700 Kürt Çocuğu Var"

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in eşi avukat Reyhan Baydemir halen 700 çocuğun cezaevinde olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı 'in eşi avukat Reyhan Baydemir, Nevruz kutlamalarının bu yıl yasaklandığını ancak çocuklar yasağa uymadığı için cezaevlerindeki çocuk sayısının "dramatik" bir biçimde artığını savunarak "Halen 700 çocuğun cezaevinde olduğunu sanıyorum" dedi.

'de Mayıs sonunda düzenlenen 2. Kürt Kadınları Ulusal Konferansı'na katılan Reyhan Baydemir, Rudaw gazetesiyle yaptığı mülakatında Türkiye'de Kürt kadınlarının bilinçlenme yönünde adım atmakla birlikte eski geleneklerden henüz kurtulmadığını, Kürt kadınlarının hala "namus" adına öldürüldüğünü kaydetti.

"KÜRT KADINLARI HAKLARININ DAHA ÇOK FARKINDA"

Buna karşın Baydemir, "Resmi verilere göre, kadınlara karşı şiddet, Türk bölgeleriyle karşılaştırıldığında Kürt bölgelerinde daha az uygulanıyor" görüşünü öne sürdü ve bunun nedeni olarak da Kürt kadınlarının haklarının daha çok farkında olmalarını gösterdi.

Kürt çocuklarının durumuna da değinen Baydemir, çocukların taş atmadan, slogan söylemekten ve yasak gösterilere katılmaktan yargılandıklarını söylerken "Bu yıl Nevruz kutlamaları yasaklandı. Çocuklar, yasağa uymadı ve bunun sonucu olarak da cezaevindeki çocukların sayısının dramatik biçimde arttı. Halen 700 cocuğun cezaevinde olduğunu sanıyorum" diye konuştu.

Kaynak: ANKA

Manşet

Haberler