Cezaevi Savcısı: Olaylar Kontrol Altıda

Cezaevi Savcısı: Olaylar Kontrol Altıda

Adana E Tipi Cezaevi ile Ceyhan Cezaevi'nde, çocuk tutuklu ve hükümlüler isyan çıkarırken kaldıkları koğuşları ateşe verdi.

Cezaevi Savcısı: Olaylar Kontrol Altıda

Adana E Tipi Cezaevi ile Ceyhan Cezaevi'nde, çocuk tutuklu ve hükümlüler isyan çıkarırken kaldıkları koğuşları ateşe verdi. Her iki ceza evindeki yangın kısa sürede söndürüldü. Olayı duyan bazı tutuklu ve hükümlü yakınları cezaevi önünde bir süre bekledi. Yetkililerden açıklama isteyen vatandaşlar kapıda bekleyen görevlilerle tartıştı. Özellikle kadınlar çocuklarının durumundan endişe duyduğunu belirterek gözyaşlarına boğuldu.

Adana E Tipi Cezaevi'nde çocuk tutuklu ve hükümlülerin kaldığı B-19 koğuşunda yangın çıkan yangın kısa sürede söndürüldü. Tutuklu ve hükümlülerin yakınlarının tepkisi üzerine açıklama yapan Kürkçüler Cezaevi'nden sorumlu Cumhuriyet Savcısı Mehmet Arıkan, endişelenecek bir durum olmadığını, sadece 3-4 mahkumun cam kırıklarıyla yaralandığını söyledi. Her şeyin kontrol altında olduğunu aktaran Arıkan, "Her hangi bir problem yok, yangın yok itfaiye araçları buraya geldi ama içeriye girmedi bile. O yüzden gönlünüzü ferah tutun evlerinize gidin. Hafif yaralıların tedavileri yapıldı. Olağan üstü bir durum yoktur. Küçük çaplı bir yangın oldu. Büyütecek bir durum değil. Cezaevinde dünden bir farklı bir durum söz konusu değil. Lütfen evlerinize gidin." diye konuştu.

CEYHAN CEZAEVİNDEKİ YANGIN

Ceyhan M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu A2 koğuşunda kalan bazı mahkumlar, saat 19.00 sıralarında yataklarını ateşe vererek küçük çapta yangın çıkardı. Cezaevi yetkililerince alınan önlemlerin ardından koğuştaki yangın Ceyhan Belediyesi itfaiye ekiplerince kısa sürede söndürüldü. Cezaevine tedbir amacıyla iki ambulans ve çok sayıda jandarma ekibi sevk edildi. Haberi duyan mahkum yakınları, cezaevi önüne gelerek bilgi almak istediler. Ceyhan M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Savcısı Hüseyin Gül, A-2 kovuşunda meydana gelen küçük çapta yangında her hangi bir yaralı veya ölü bulunmadığını, tüm mahkumların sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Twiter'dan açıklama yapan Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş ise Ceyhan Kapalı Cezaevi'nde mahkumların çıkardığı yangının söndürüldüğünü ve durumun kontrol altında olduğunu belirtti. Karakuş, "Çocuk mahkumlar yataklarını yaktılar. Jandarma, itfaiye ve ambulans, zamanında müdahale etti. Durum sakinleşti." dedi.

Kaynak: CHA