'Ceza Adalet Sisteminde Suçla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar Projesi' Resepsiyonu

'Ceza Adalet Sisteminde Suçla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar Projesi' Resepsiyonu

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı ve İngiltere Büyükelçiliği İşbirliği ile Gerçekleştirilen 'Ceza Adalet Sisteminde Suçla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar' Projesinin Başlaması Dolayısıyla Bir Resepsiyon Verildi.

'Ceza Adalet Sisteminde Suçla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar Projesi' Resepsiyonu

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı ve İngiltere Büyükelçiliği işbirliği ile gerçekleştirilen 'Ceza Adalet Sisteminde Suçla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar' projesinin başlaması dolayısıyla bir resepsiyon verildi.

İngiltere Büyükelçisi Nick Baird'in ev sahipliğini yaptığı ve Ankara Sheroton Otel'de gerçekleştirilen resepsiyona Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve çok sayıda davetli katıldı. Resepsiyonda bir konuşma yapan İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nick Baird, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini, Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde son dönemde yapılan reformların gerek Türk halkı gerekse Türkiye ile iş yapanların yararına oldugunu söyledi. Türkiye'nin AB üyeliğine desteğini siyasal olduğu kadar uygulama alanında da gösterdiğini belirten Baird, bu çerçevede türlü projelere destek verdiklerini kaydetti. Bu projeler için şimdiye dek toplam 1.7 milyon sterlin harcadıklarını belirten Baird, etkili bir yargı sisteminin, hem toplumlar hem de bireyler için çok önemli olduğuna işaret etti. Türkiye'nin üyelik durumuyla ilgili 17 proje yürüttüklerini belirten Baird, AB'ye uyum çerçevesinde yapılan çalışmaların çok önemli olduğunu kaydetti.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ise, Türkiye ve İngiltere arasında var olan kültürel, ekonomik ve siyasi ilişkilere, 7-8 yıl önce adli alandaki ilişkilerin de eklendiğini ve bunun da iki ülke arasındaki ilişkilere katkı sağladığını söyledi. İngiltere'nin, AB sürecinde kendilerine samimi bir destek verdiğini ve vermeye devam ettiğini belirten Bakan Şahin, "Bu destekten dolayı da İngiltere'ye, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti adına teşekkür ederim" dedi. Türkiye'nin çok köklü bir devlet geleneğine ve hükümet anlayışına sahip olduğunu ve bu özelliğini çağdaş hukuk normları ve AB müktesebatıyla zenginleştirmek istediklerini ifade eden Şahin, projeler kapsamında düzenlenecek seminerlerde her iki ülkenin uzmanları, hakimleri ve savcılarının bir araya gelerek deneyimlerini paylaşacaklarını söyledi.

(EDA-OK-Y)

08.11.2007 21:52 TSİ

Kaynak: İHA