Ceyhan Terminali'nden 100 Milyon Varil Petrol Yüklendi

Botaş International Limited (Bıl) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Salih Paşaoğlu, Bakü-tiflis-ceyhan (Btc) Projesi Kapsamında Bugüne Kadar Ceyhan Terminali'nden Yaklaşık 100 Milyon Varil Ham Petrol Yüklendiğini Bildirdi.

Ceyhan Terminali'nden 100 Milyon Varil Petrol Yüklendi

Botaş International Limited (BIL) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Salih Paşaoğlu, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) projesi kapsamında bugüne kadar Ceyhan Terminali'nden yaklaşık 100 milyon varil ham petrol yüklendiğini bildirdi.

Paşaoğlu, yaptığı açıklamada, Ceyhan Terminali'nden ilk petrol tankerinin 4 Haziran 2006 tarihinde yüklenerek, uluslararası pazarlara taşınmaya başlandığını söyledi. 4 nolu pompa istasyonunun (PT-4) devreye girmesiyle günlük olarak yaklaşık 750 bin varil yükleme yapılmaya başladığını kaydeden Paşaoğlu, Nisan ayı içerisinde PT-2 pompa istasyonununda devreye girmesiyle günde yaklaşık 1 milyon varil ham petrol yüklemesi yapılacağını bildirildi. Yükleme kapasitesinin günlük olarak 1 milyon varilden 1.6 milyon varile çıkarılması için teknik çalışmaların sürdüğünü belirten Paşaoğlu, bugüne kadar yüklenen yaklaşık 100 milyon varillik ham petrolden Türkiye'nin yaklaşık 450 milyon dolar gelir elde ettiği ve 2008 yılında tam kapasite çalışması beklenen terminalden 1.5 milyar doların üzerinde gelir elde edileceği kaydetti.

Bugün terminalden 130. tankere ham petrol yüklemesi yapıldığını belirten Paşaoğlu, "Terminalimizde herbirine saatte 6 bin 200-6 bin 400 metreküp olmak üzere ikisine toplam saatte 12 bin 500 metreküp ham petrol yüklenmektedir. Bu, 1 günde 1 milyon varil petrol demektir. Bugünkü yapılan yüklemelerle birlikte bugüne kadar yaklaşık 100.4 milyon varil yüklenmiş olacaktır" dedi.

Paşaoğlu, BIL Genel Müdür Yardımcısı Douglas Fehr ile İskele ve Deniz Hizmetleri Müdürü Kaptan Bülent Coşar'dan bilgi aldı.

(HT-OK-OK-E)

Kaynak: İHA