Ceyhan'da 7. Tebreç Şenliği

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye'de Yaşayan Kırım Türkleri'nin Sayılarının ve Sorunlarının Yine Ülkemizdeki Ermeni Vatandaşlardan Daha Fazla Olduğunu İleri Sürdü

02.05.2010 15:38 | Son Güncelleme: 02.05.2010 15:38
Ceyhan'da 7. Tebreç Şenliği

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye'de yaşayan Kırım Türkleri'nin sayılarının ve sorunlarının yine ülkemizdeki Ermeni vatandaşlardan daha fazla olduğunu ileri sürdü.

Sözlü, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ceyhan Şubesi tarafından Çakaldere köyünde düzenlenen '7. Tebreç Şenliği'nde yaptığı konuşmasında Ceyhan'ın Kırım Türkleri tarafından kurulduğunu vurguladı. Sözlü şunları kaydetti:

'Her türlü açılımın konuşulduğu günümüzde ülkemizdeki Kırım Türkleri'nin yaşadıkları sorunları gözardı edemeyiz. Kırım Türkleri'nin sorunları çoktur. Kırım'a dönmek isteyenler maalesef dönememektedir. Unutmayalım ki; Türkiye'de yaşayan Kırım Türkleri'nin sayıları ve sorunları, ülkemizdeki Ermeni vatandaşlardan daha çoktur.'

Şube Başkanı İsmail Taymaz ise amaçlarının, Kırım Türkleri'nin tarihlerini unutmamasını ve kültürlerini gelecek nesillere aktarmalarını sağlamak olduğunu dile getirdi.

Folklor gösterilerinin sunulduğu şenlikte daha sonra konuklara Kırım Türkleri'ne özgü çiğ börek ikram edildi.

Öte yandan, Adana İl Jandarma Komutanlığı'nın bomba arama köpeği Reis'in gösterisi de izleyicilerden büyük alkış aldı.

Şenliğe Adana Vali Yardımcısı Fikret Deniz, İlçe Emniyet Müdürü Bayram Kadir Tüylü ile çok sayıda davetli katıldı.

(İK-DAB-MHD) - ADANA

Kaynak: AA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title