Ceyhan'a Haydar Aliyev Endüstri Meslek Lisesi Açılıyor
Haberler » Güncel » Haber

Ceyhan'a Haydar Aliyev Endüstri Meslek Lisesi Açılıyor

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (Socar) Adana'nın Ceyhan İlçesine 16 Derslikli Okul Yaptıracak.

Ceyhan'a Haydar Aliyev Endüstri Meslek Lisesi Açılıyor

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Adana'nın Ceyhan ilçesine 16 derslikli okul yaptıracak.

SOCAR Başkanı Röuneg İbrahimov ve Azerbaycan İşadamlarından Mübariz Kurbanov, bir grup iş adamıyla birlikte Ceyhan'a geldi. Adana Burç Koleji'nin düzenlediği bilim fuarına davetli olarak gelen İbrahimov, Ceyhan Kaymakamı Ayhan Boyacı'yı ziyaret etti. Ceyhan'da ismi Haydar Aliyev olacak 16 derslikli meslek lisesinin arazisi gezildi. Tüm masrafları Azerbaycan petrol şirketi tarafından karşılanacak lisede, petrol kimya ve denizcilik ile alakalı mesleki bölümler bulunacak.

Kaymakam Boyacı, Bakü-Tiflis-Ceyhan(BTC) ile kurulan ekonomik işbirliği köprüsünün eğitim ve kültürel alanda da desteklendiğini söyledi. SOCAR Başkanı İbrahimov ise, "İlk eğitim köprüsü Türk işadamlarının Azerbaycan'da açmış olduğu okullarla kurulmuştu. Biz o zaman çok sevindik; çünkü Türk kardeşlerimiz bizi en zor günlerde yalnız bırakmayarak okullar açtı. Şimdi Ceyhan'da yapılacak meslek lisesinin tüm masraflarını şirketimiz karşılayarak; Türkiye'ye vefamızı göstereceğiz" dedi.

Şu an okulun yapılacağı arazi içerisinde bulunmaktan dolayı hem heyecanlı hem de çok mutlu olduğunu aktaran İbrahimov, Kaymakam Boyacı, Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yaylacı ile birlikte Azerbaycan Kardeşlik Parkı'nı gezdi.