Çevre ve Şehircilik Bakanlığından İspanya'ya Teknik İnceleme Ziyareti - Haberler
Haberi Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından İspanya'ya Teknik İnceleme Ziyareti

Bültenler - Haberler | Güncel
Çevre ve Şehircilik Bakanlığından İspanya'ya Teknik İnceleme Ziyareti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bir heyet, Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu başkanlığında, İspanya'da teknik ziyarette bulundu.

"Avrupa Topluluğu Mekânsal Bilgi Alt Yapısı (INSPIRE) Direktifinin Uygulanmasına Yönelik Yatay Sektörde Kapasite Geliştirme İçin Teknik Destek Projesi" kapsamında İspanya'ya giden heyet, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, yerel yönetim idarecileri, proje yöneticileri ile uzmanlarından oluşuyor.

İspanya'da 12-19 Mart 2017 tarihleri arasında teknik incelemelerde bulunan heyet Madrid, Vitoria Alava ve Avrupa'da örnek akıllı şehirler arasında yer alan Santander kentinde yetkililerle temaslarda bulunarak, karşılıklı bilgi alışverişi gerçekleştirdi.

Türk Heyeti, İspanya'da üst düzey yetkililer tarafından karşılandı. Santander Bölgesi incelemelerinde Cantabria Hükümeti ziyaret edildi. Türk Heyetini, Cantabria Hükümeti Başbakan Yardımcısı Eva Díaz Tezanos ve Bölgesel Planlama ve Çevre ve Şehir Değerlendirme Genel Müdürü José Manuel Lombera başkanlığında İspanyol Heyeti karşıladı.

Vitoria-Gasteiz (Bask) Bölgesi incelemelerinde ise Alava İli Hükümetine ziyaret gerçekleştirildi. Türk Heyetine, Çevre ve Şehircilik Genel Müdürü Amaia Barredo, CBS Uygulamaları Birimi Başkanı Yolanda Perea eşlik etti.

Müsteşar Yardımcısı Tuzcuoğlu, yapılan görüşmelerde, Dünya nüfusunun yarıdan fazlasının, Türkiye nüfusunun ise yüzde 74'ünün şehirlerde yaşadığını kaydetti.

2050 yılına kadar Dünya'daki her üç insandan ikisinin şehirlerde yaşayacağının öngörüldüğünü aktaran Tuzcuoğlu, her dört kişiden üçünün kentlerde yaşayacağının tahmin edildiği Türkiye'de, nüfusun 2018 yılının sonunda 81 milyona yaklaşacağını ifade etti.

Şehirciliğin önemine vurgu yapan Müsteşar Yardımcısı Tuzcuoğlu, "Çağdaş şehircilik akıllı şehirler temelinde yükselmektedir, akıllı şehirlerin inşa edilmesi içinse öncelikli olarak coğrafi veri altyapısının kurulması ve akıllı şehirlerde coğrafi bilişimden faydalanılması gerekir." açıklamalarında bulundu.

Ziyaret sırasında, coğrafi bilgi sitemleri ile ilgili yeni teknolojilerin değerlendirilmesi, INSPIRE Direktifi yerel uygulamalarının yerinde incelemesi ve Avrupa'daki en iyi uygulama örneklerine yönelik bilgi edinilmesi çerçevesinde Santander, Vitoria ve Madrid bölgelerinde incelemeler yapıldı.

Cantabria Üniversitesinde uygulamalar yerinde görüldü. Söz konusu incelemeler sürecinde, Türkiye'de uygulanan benzer çalışma ve süreçler hakkında İspanyol yetkililer bilgilendirildi.

Ziyaret kapsamında, özellikle 'Akıllı Şehir' uygulamalarında INSPIRE uyumlu CBS alt yapısı, standartlar, uzaktan algılayıcı (sensörler) ile bunların mobil sistemlerle teknolojik olarak bütünleştirilmesi suretiyle kentsel alanlarda yaşam kalitesinin artırılması konusunda bilgi ve materyal transferi sağlanarak, ortak çalışmalar için gerekli temaslar sağlandı.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
500
title