Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Gemi Atıkları Kontrol Altında

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'de, gemi kaynaklı deniz kirliliğinin önlenmesi ve deniz çevresinin korunması için harekete geçti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gemi kaynaklı deniz kirliliğinin önlenmesi ve deniz çevresinin korunması için harekete geçti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Gemi Atıkları Kontrol Altında
15.08.2011 17:04 | Son Güncelleme: 15.08.2011 17:04

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'de, gemi kaynaklı deniz kirliliğinin önlenmesi ve deniz çevresinin korunması için harekete geçti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gemi kaynaklı deniz kirliliğinin önlenmesi ve deniz çevresinin korunması için harekete geçti. Etkin bir atık alım ve takip sisteminin kurulması amacıyla hayata geçirilen "Mavi Kart" sistemini Muğla'da başlatan Bakanlık, projeyi 2 yıl içinde tüm kıyı illerine yaygınlaştıracak. Bakanlık, uygulamaya geçirdiği "Gemi Atık Takip Sistemi" Projesi'yle ise gemi atıklarının daha etkin kontrol edecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hayata geçirdiği iki projesiyle denizlerin daha az kirlenmesi için mücadele verecek. Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği uygulamaları çerçevesinde etkin bir atık alım ve takip sisteminin kurulması amacıyla Mavi Kart Sistemi'ni hayata geçiren Bakanlık, yoğun deniz turizminin yaşandığı Muğla ilini pilot bölge olarak belirlendi. Muğla'da bulunan tüm yat limanı, balıkçı barınaklarında atık alım ve sistem alt yapısını oluşturarak, yatlarda ve diğer su araçlarında, online atık kayıt ve takip sistemi olan, Mavi Kart uygulamalarını başlattı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre projenin tüm kıyı illerinde, sistem alt yapılarının oluşturulmasının ardından 2 yıl içerisinde yaygınlaştırılması öngörülüyor.

-GATS İLE ATIKLAR KONTROL ALTINDA OLACAK-

Bakanlık tarafından uygulamaya geçirilen bir diğer proje olan Gemi Atık Takip Sistemi(GATS) ise gemi atıklarının daha etkin kontrolünü hedefliyor. Projeyle, gemi atık bildirimleri ile limanlarca gemi atıklarının alınması ve bertarafı aşamasında kullanılan atık transfer ve Ulusal Atık Taşıma (UATF) bilgileri elektronik ortama taşınacak. Bu sistem sayesinde gemilerin illegal deşarjları kontrol altına alınacak ve gemi atıkları envanteri otomatik olarak sistemde tutulacak.

-YAŞANACAK YENİLİKLER-

2872 sayılı Çevre Kanunu ve bu kanun çerçevesinde çıkarılan Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında hayata geçirilen, Mavi Kart Uygulama ve Gemi Atık Takip Sistemi birçok yenilik getiriyor. Mavi Kart Sistemi ile kağıt ortamında formlarla yapılan atık kayıt ve takip uygulamaları internet ortamına aktarılacak, bürokrasi azaltılacak. Deniz araçlarından bırakılan atığın türü, miktarı, veriliş tarihi gibi envanter bilgileri otomatik olarak tutulacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkisi bulunan diğer kurumlarca yapılan denetim ve kontrollerin etkinliği artacak. Bu sayede daha etkin bir atık yönetimi sağlanmış olacak. Diğer bir uygulama olan Gemi Atık Takip Sistemiyle de gemiler tarafından yapılan atık bildirimleri, atık kabul tesislerine alınan atık tür ve miktarları, yine bu tesislerde yapılan susuzlaştırma ve arıtma işlemleri ile bu atıkların bertaraf işlem ve yöntemleri online olarak görülebilecek. Liman atık kabul tesislerinin atık yönetim planları sisteme işlenerek atıkların bertarafı ve kontrolü etkin hale getirilecek.

-PERSONEL EĞİTİLDİ-

GATS sistemini kullanacak olan kamu kurumlarında çalışan personele eğitim veriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2010 yılında iki eğitim organizasyonu yapıldı. Bu eğitimler ile deniz kirliliği denetimde görev alan Denizcilik Müsteşarlığı Liman Başkanlıkları, Sahil Güvenlik Komutanlığı, İstanbul, Kocaeli, Antalya ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlıkları denetim personeli eğitildi. 2011 yılı içerisinde özellikle gemi acenteleri ve limanlara yönelik İstanbul, İzmir ve Mersin illerinde olmak üzere üç bölgesel eğitim programı yapılması planlanıyor. - Ankara

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Gemi Atıkları Kontrol Altında - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 12.8.2020 10:42:08. #1.14#
title