Çevre ve Orman Bakanı Pepe Kocaeli'nde... -Bakan Pepe: "Türkiye'de AK Parti'nin 58. ve 59. Hükumetleriyle Yeni Bir Sayfa Açılmıştır. Bu Sayfa Türkiye'nin Medeni Ülkelerle Aynı Ligde Oynamaya Niyet Ettiğini ve Karar Verdiğini Gösteriyor" (Fotoğraflı ? G

Çevre ve Orman Bakanı Pepe Kocaeli'nde... -Bakan Pepe: "Türkiye'de AK Parti'nin 58. ve 59. Hükumetleriyle Yeni Bir Sayfa Açılmıştır. Bu Sayfa Türkiye'nin Medeni Ülkelerle Aynı Ligde Oynamaya Niyet Ettiğini ve Karar Verdiğini Gösteriyor" (Fotoğraflı ? G

Kocaeli (A.a) ? 14.10.2006 ? Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "Türkiye'de AK Parti'nin 58. ve 59. Hükumetleriyle Yeni Bir Sayfa Açılmıştır. Bu Sayfa, Türkiye'nin Medeni Ülkelerle Aynı Ligde Oynamaya Niyet Ettiğini ve Karar Verdiğini Gösteriyor" Dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Pepe Kocaeli'nde... -Bakan Pepe:

KOCAELİ (A.A) ? 14.10.2006 ? Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, ' 'Türkiye'de AK Parti'nin 58. ve 59. hükumetleriyle yeni bir sayfa açılmıştır. Bu sayfa, Türkiye'nin medeni ülkelerle aynı ligde oynamaya niyet ettiğini ve karar verdiğini gösteriyor'' dedi.

Bakan Pepe, Müstakil ve Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kocaeli Şubesinin iftarına katıldı. Burada işadamlarına hitap eden bakan Pepe, Türkiye'de bütün alanlarda değişim, dönüşüm sürecinin yaşandığını belirtti.

Özellikle çevre ile ilgili önemli adımlar atıldığını ifade eden Pepe, şimdiye kadar kamunun çevre ile fazla ilgili olmadığını, çevre konusunun marjinal kişilerin işi olarak görüldüğünü vurguladı.

''Çevre şimdiye kadar baba parası yiyen çocukların, koca parası yiyen hanımefendilerin işi olarak algılanmış'' diyen Pepe buna katılmadığını belirterek, şöyle konuştu:

''Bu 73 milyonun derdi olmalı. Bu meseleyi, sofradaki ekmek, su, zeytin, hava kadar yakın hissetmediğiniz sürece koca bir milletin geleceği tehlikeye girer. Türkiye'de bizden önce 10 yıllık ağaçlandırma rakamları yılda 75 bin hektardı, Biz bunu 350 bin hektarın üzerine çıkarttık. Bize en yakın rakam, rahmetli Turgut Özal'ın 1986-1987 yıllarında elde ettiği rakamlardı, onlar da 260-270 bin hektar.''

-''KARADENİZ'İ ÇÖPLÜK GÖREN ANLAYIŞI ÇÖPE ATTIK''

Türkiye'de Çevre Bakanlığı denildiğinde, caretta caretta kaplumbağalarının gece izlenmesiyle ilgili magazin tarafın akıllara geldiğini ifade eden Pepe, bakanlığının bir dönem belediyelere itfaiye, traktör, çöp kamyonu temin etmekten, bahçe düzenlemeleri için destek vermekten öteye gitmediğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la gittiği Rize'nin Güneysu ilçesi belediye başkanının kendisinden çöp arabası istediğini de anlatan Pepe, şunları kaydetti:

''Ben de (uşaklar, ne yapacaksınız çöp arabasını) dedim. Çöpleri toplayacaklar, boşaltacak doğru düzgün çöp alanları yok, çöplük vilayetin önü. (Ben size ara sokaklardaki çöpü toplayıp, ana caddeye getirip boşaltın diye araba veremem) dedim.

Rize, Trabzon, Karadeniz'de bir baştan bir başa yüz karası, utanç sayfası olan, Karadeniz'i çöplük gören anlayışı çöpe attık. Aralık ayında Trabzon ve Rize'nin çöp sorununu çözmüş olacağız, tesislerin açılışını birlikte yapacağız. O zaman çöp arabası feda olsun.

Şu iyi bilinsin, bizimle birlikte bir çağ kapanmıştır, bu arabanın artık geriye gitmesi mümkün değil. Türkiye'de AK Parti'nin 58. ve 59. hükumetleriyle yeni bir sayfa açılmıştır. Bu sayfa Türkiye'nin medeni ülkelerle aynı ligde oynamaya niyet ettiğini ve karar verdiğini gösteriyor. Bu da bizim çevre politikalarındaki kararlılığımız, ısrarlarımızın göstergesidir.''