Çevre Ve Orman Bakanı Osman Pepe:'orman Yangınları Yüzde 50 Arttı"

Çevre Ve Orman Bakanı Osman Pepe:'orman Yangınları Yüzde 50 Arttı"

Sivas'ın Altyapı Ve İçme Suları Hakkında Bilgi Alan Bakan Pepe, Belediye Başkanı Sami Aydın'a Eski Ve Sağlıksız İçme Suyu Şebekesini Derhal Değiştirmesini Söyleyerek" Nasıl Yaparsın Bilemem. Şapkadan Tavşan Mı Çıkartırsın Ne Yaparsın Bilemem, Ancak Buna Derhal Bir Çözüm Bul . Sizin Pompanıza Can ...

Çevre Ve Orman Bakanı Osman Pepe:'orman Yangınları Yüzde 50 Arttı

Sivas`ın altyapı ve içme suları hakkında bilgi alan Bakan Pepe, Belediye Başkanı Sami Aydın`a eski ve sağlıksız içme suyu şebekesini derhal değiştirmesini söyleyerek¨ Nasıl yaparsın bilemem. Şapkadan tavşan mı çıkartırsın ne yaparsın bilemem, ancak buna derhal bir çözüm bul . Sizin pompanıza can suyunu döktük gerisi size kalmış.¨ dedi.

ÇEVRE ve Orman Bakanı Osman Pepe, ¨Türkiye orman yangınları ile mücadelede dünyadaki en başarılı en iyi ülkelerin birinci sırasında yer alıyor. Bu sene orman yangınlarındaki sayı geçen seneye oranla yüzde 50 arttı. Ama bütün ekiplerimizin cansiperane çalşmalarıyla zaiyatımızı minimumda tutmayı başardık. 2007-2008 yılında 500 bin hektar ağaçlandırma yapacağız. Bunun manası şu, 4 yıl içerisinde bir Trakya büyüklüğünde yeni orman alanı kazanmış olacağız.¨ dedi.
Bazı gezi ve incelemelerde bulunmak üzere helikopter ile Sivas`a gelen Çevre ve Orman Bakanı Osman pepe`yi 4 Eylül Satı`nda Vali Hasan Canpolat, ptorokol üyeleri ve partililer karşıladı. Karşılama sırasında Bakan Pepe, üzerlerinde ¨Çevre gönüllüsüyüz¨ yazılı çocuklarla bir araya gelerek hatıra fotoğrafı çektirdi. Valilik binasına geçen Bakan Pepe, Vali Hasan Canpolat`tan Sivas`ta gerçekeleştirilen projeler hakkında bilgi aldı. Bakan Pepe kendilerinden önceki hükümetin 75 bin hektar ağaçlandırma yaptığını belirterek şunları söyledi:
¨Bizden önceki hükümetin ağaçlandırma ortalaması 75 bin hektardır. Bizimk zamanımızda bu rakam 350 bin hektara çıkmıştır. Bu çalışma çok özgün bir çalışmadır. Bu aşk ve sevgi işidir. 63 senede yapılan 3 yılda yapıldı. Bizim hedefimiz 10 yılda 100 milyon fidandır. Bu ilk bakışta iddialı bir rakam olabilir ancak hiçte iddialı değil. 2007-2008 yılında 500 bin hektar ağaçlandırma yapacağız. Bunun manası şu, 4 yıl içerisinde bir Trakya büyüklüğünde yeni orman alanı kazanmış olacağız. Bizim hedefimiz sosyal problem doğurmadan halkımızla birlikte bu projeleri gerçekleştirerek proje bütünlüğü sağlamaktır. Bu konuda Türkiye şampiyonu Sivas`tır. Modern şehir yeşili bol doğal hayatı koruyan ve geliştiren, suyu temiz içen ve temiz kullanarak takrar temiz olarak bırakan bir anlayışı Sivas Türkiye ile birlikte gerçekleştiriyor.¨
Gürcistan, Kıbrıs ve Suriye`deki orman yangınlarına da değinen ve o bölgelerede Türkiye`den ekip gittiğini anlatan Pepe sözlerini şöyle sürdürdü:
¨Gürcistan`la yapmıs oldugumuz görüşmelerde bizden bir talepleri oldu. Türkiye sınırına 20-25 kilometre mesafaede bir ormanlık alanda çok ciddi bir yangın söz konusu. Bu yangına Türkiye uçakları ile müdehale ediyor. Orman genel müdürü arkadaşımla gerekli koordinasyonu sağladğık. Zannediyorum Türkiye Kıbrıs`a, Suriye`ye Gürcistan`a orman yangınları konusunda başarılı bir şekilde müdehale ediyor. Türkiye orman yangınları ile mücadelede dünyadaki en başarılı en iyi ülkelerin birinci sırasında yer alıyor. Bu sene orman yangınlarındaki sayı geçen seneye oranla yüzde 50 arttı. Ama bütün ekiplerimizin cansiperane çaylşmalarıyla zaiyatımızı minimumda tutmayı başardık. Ama yazın 45 derece sıcağında ve insanlarımızında ihmalıkarlığı eklenince bu üzüntü verici tablolarla karşılaşıyoruz. Ama işin üstesinden geliyoruz. Ormana kem gözle bakana bizde iyi niyetle bakmıyoruz ve onlardan da bunun hesabını sormak için herkesi vatandaşlık görevlerini yerine getirmeye çağrıyoruz. Vatandaşlarımız bize ihbar ettikleri taktirde birkaçının canını yakarsak bundan bazılarıda ibret alır ve bu tür olaylar tekrarlanmaz.¨
Daha sonra Belediye Başkanlığına geçen Pepe`yi burada zabıtalar karşıladı. Sivas`ın altyapı ve içme suları hakkında bilgi alan Bakan Pepe, Belediye Başkanı Sami Aydın`a eski ve sağlıksız içme suyu şebekesini derhal değiştirmesini söyleyerek¨ Nasıl yaparsın bilemem. Şapkadan tavşan mı çıkartırsın ne yaparsın bilemem, ancak buna derhal bir çözüm bul . Sizin pompanıza can suyunu döktük gerisi size kalmış.¨ dedi. Ardından piknik alanı, kent ormanı, fidanlık sahası ve seralarda incelemelerde bulunan Bakan Pepe, helikopterle Sivas`tan ayrıldı.

Kaynak: DHA