Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu Denizli'de

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu Denizli'de

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu Denizli'de
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Bkan Eroğlu, "Denizli köy gibiydi ama AK Parti Hükümeti, AK Partili belediye başkanları sayesinde kabuk değiştirdi, dünya şehirleriyle yarışacak hale geldi" dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "Denizli köy gibiydi ama AK Parti Hükümeti, AK Partili belediye başkanları sayesinde kabuk değiştirdi, dünya şehirleriyle yarışacak hale geldi" dedi.Bakan Eroğlu bir dizi etkinliğe katılmak için geldiği Denizli'de, Vali Yavuz Erkmen ve Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti. Eroğlu, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Denizli'nin Karahayıt beldesinde başlatılan kentsel dönüşüm projesinin bitme noktasına geldiğini ve tüm dünyaya örnek olacak muhteşem bir proje planladıklarını belirtti.

Pamukkale'nin sahip olduğu sıcak suyla turizm açısından gelişmeye çok müsait bir yer olduğunu, ancak geri kaldığını ifade eden Eroğlu, bölgedeki turizm potansiyelinin geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.Denizli'nin eski haline bakıldığı zaman "doğru dürüst yolunun" dahi olmadığını ifade eden Eroğlu, "Denizli'ye her geldiğimde bir tane kavşak, bir tane yol açılmış, üst geçitler açılmış oluyor. Şaşırıyorum acaba başka bir yere mi geldim diye. Denizli çok güzelleşti" dedi.

-"ALTYAPI ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİLDİ"-

Çoğu yerde belediye başkanlarının altyapı çalışması yapmaktan korktuğunu söyleyen Eroğlu, bazı belediye başkanlarının "1-2 cilalama işlemi" ile dönem geçirdiğini dile getirdi. Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan'ın ise altyapı çalışmalarına büyük önem verdiğini kaydeden Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bütün şebekede yüzde 65 kaçak vardı, içme suyu, kanalizasyon şebekesi yenilendi. Bunlar çok önemli belediyecilik adına. Kent ormanı olarak tahsis ettiğimiz ama bir şey yapamadığımız Çamlık'taki muhteşem kent ormanını halka sunmuş. Cennetten bir park gibi olmuş, gezdiğim zaman 'acaba rüya aleminde miyim' diyorum. Denizli 5 yıldızlı şehir olma yolunda. Denizli için kasalarımız da açık, gönlümüz de, kalbimiz de açık. Denizli köy gibiydi ama AK Parti Hükümeti, AK Partili belediye başkanları sayesinde Denizli kabuk değiştirdi, dünya şehirleriyle yarışacak hale geldi."

-"TESİSLER RASTGELE YAPILMIYOR"-

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, bir gazetecinin düzenli depolama ve bertaraf tesislerine ilişkin sorusunu şöyle yanıtladı: "Çöpler düzenli depolama veya düzenli bertaraf tesisleri olarak bilinen tesisler rastgele yapılmıyor. Yer altı suyuna karışmaması için 70-80 santimetre kille kapatılarak üzeri çöplerle doldurulup kapatıldıktan sonra yapılıyor. Burada havasız ortamda metan bakterileri metan gazı üretiyor. Metan gazını toplayarak bir jeneratörden geçirerek elektrik üretmek mümkün. Bunu İstanbul'da başlattık. Biliyorsunuz geçmişte İstanbul'da bir çöp patlamasında 38 vatandaşımız Ümraniye Hekimbaşı'nda hayatını kaybetmişti. Sonra Sayın Başbakanımız Belediye Başkanı olunca ilk defa biz İstanbul'da bir Asya bir Avrupa yakasına düzenli depolama tesisleri, arkasından kompost tesisi, yakma tesisi yapıldı. Hatta tıbbi atıklarla ilgili ben üniversitedeyken Çevre Bakanlığı'na tıbbi atık yönetmeliğini hazırlamıştım. 1995'te İstanbul'da uyguladık. Çöpten elektrik üretecek tesisler kurduk. Şu anda İstanbul, Ankara, Gaziantep, Denizli'de var, Afyonkarahisar'da da metan oluşmaya başladı."

Eroğlu'na Vali Erkmen cam horoz hediye ederken, Belediye Başkanı Zolan, Çeşm-i Bülbül ve Buldan bezi hediye etti. Buldan bezini alan Bakan Eroğlu, "Buldan bezinin reklamını yapalım. Elime almadan yapamıyorum. Şu güzelliğe bakın. Denizli'ye gelen herkesin mutlaka bunlardan alması lazım. Mallarımız çok iyi kalitelidir ve çok ucuzdur."Veysel Eroğlu, konuşmasının ardından Belediye Başkanı Zolan'a Çevre Bakanlığı adına işlemeli porselen tabak hediye etti. Bakan Eroğlu, daha sonra AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek partilerle görüştü.

- DENİZLİ

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title