Çevre ve Dostluk İçin Pedal Çevirecekler

Çevre ve Dostluk İçin Pedal Çevirecekler

Türkiye ve Yunanistan Arasında Dostluk ve Barış Köprüsü Kurmak, Ege'nin İki Yakasında Diyaloğa Katkıda Bulunmak, Spor, Sağlık, Küresel Isınma ve İklim Değişikliği Problemine Dikkat Çekmek ve Toplumu Bu Konuda Bilgilendirmek Gibi Amaçlarla Yola Çıkan Türk ve Yunan Bisikletçiler, İzmir-atina Arasındaki Yolu 11 Gün Boyunca Pedal Çevirerek Alacak.

Çevre ve Dostluk İçin Pedal Çevirecekler

Türkiye ve Yunanistan arasında dostluk ve barış köprüsü kurmak, Ege'nin iki yakasında diyaloğa katkıda bulunmak, spor, sağlık, küresel ısınma ve iklim değişikliği problemine dikkat çekmek ve toplumu bu konuda bilgilendirmek gibi amaçlarla yola çıkan Türk ve Yunan Bisikletçiler, İzmir-Atina arasındaki yolu 11 gün boyunca pedal çevirerek alacak.

İzmir Bisiklet Sevenler Derneği ve Yunanistan'da faaliyet gösteren Cycle Greece adlı girişimin organize ettiği “Küresel Isınmaya Karşı Ege'nin İki Yakasında Buluşma, İzmir-Atina Bisiklet Turu”nun sponsorluğunu ise İzmir Büyükşehir Belediyesi üstleniyor. Tur öncesi İnciraltı Kent Ormanı'nda toplanan sporcular burada Yunanistan'dan katılan bisikletçiler Colleen Mc Guine ve Vagelis Kastakoulas'ın beraberlerinde getirdikleri zeytin fidanını çevre ve dostluk adına diktiler.

Grup adına açıklama yapan İzmir Bisiklet Sevenler Derneği Başkanı Mustafa Karakuş, amaçlarının dünyayı tehdit eden küresel ısınmaya karşı uluslararası platformda etkinlikler düzenleyerek tehlikeye dikkat çekmek olduğunu belirtti. Karakuş, ayrıca bu etkinliğin Türk ve Yunan bisikletçileri bir araya getirebilecek olmasının da barış adına önemli bir girişim olduğunu dile getirdi.

12 Türk ve 2 Yunan sporcuyla İzmir'den başlayan bisiklet turu, 27 Haziran Pazar günü Atina'da son bulacak. İpsala'dan sonra Yunanistan'dan yine çok sayıda çevre gönüllüsü sporcu da tura katılacak.

(Mİ-Mİ-

(Mİ-Mİ-)

16.06.2007 13:56 TSİ