Haberler » Ekonomi » Haber

Çevre Dostu İşletmeci, Kemik Fabrikasına Bir Milyon Liralık Arıtma Tesisi Kurdu

Kırıkkale'nin Delice İlçesinde Faaliyetine Son Verilmiş Kemik Fabrikasını Yeniden Faaliyete Geçiren Hüsnü Doğan, Fabrikasının İnsan ve Çevreye Zarar Vermemesi İçin de 1 Milyon Liralık Arıtma Tesisi Kurdu. Bir Milyarı Lirayı Geçkin Çevre Tesisi Kurdu.

Çevre Dostu İşletmeci, Kemik Fabrikasına Bir Milyon Liralık Arıtma Tesisi Kurdu

Kırıkkale'nin Delice ilçesinde faaliyetine son verilmiş kemik fabrikasını yeniden faaliyete geçiren Hüsnü Doğan, fabrikasının insan ve çevreye zarar vermemesi için de 1 milyon liralık arıtma tesisi kurdu. bir milyarı lirayı geçkin çevre tesisi kurdu.

Şirketinin PİYEM markası ile 2009 yılında üretime başladığını açıklayan Hüsnü Doğan, şirketin kuruluşunu ve yeninden üretim sürecine ilişkin şunları söyledi: "1980 yılında balık unu üretmek amacıyla kurulmuş olan tesis 1990 yılında kemik unu üretimine başlamıştır. BÜSAN adıyla sektörde öncü duruma gelen fabrika 2006 yılı sonuna kadar aralıksız üretimine devam etmiştir. 2009 yılında fabrikayı yeniden üretime ve ülke ekonomisine kazandırmak için devraldık. Fabrikada aylarca süren revizyon yenileme ve düzenleme çalışmaları sonunda 2009 Aralık ayında üretime başladık. Tesisimizde kanatlı sektöre hitap eden et kemik unu ve kozmetik ve temizlik sanayi sektörüne kemik yağı üretmekteyiz."

Yıllardır fabrika atıkları fabrika bahçesine gömülmek suretiyle imha edildiğini açıklayan Doğan, "Özellikle yaz aylarında içinde ve çevresinde ağır çok ağır kokular oluşuyordu. Fabrikayı devraldıktan sonra ilk iş olarak atıkları toprak atından çıkartıp imha ettik. Daha sonra üretim esnasında çıkan ve Delice halkını yıllardır rahatsız eden kokuyu önlemek için koku giderici sistemler kurduk ve yıllardır devam eden koku ve çevre sorununu kısa sürede bitirdik. Tesisin tekrar üretime geçmesi çevrecileri çok memnun etmişti. Hem tabiatın kirlenmesini önleyen hem ülkemizin ekonomisine katkı sağlayan, Hem de istihdam sağlayan tesis kurduk. Aynı zamanda Avrupa standartlarına uygunluk belgesi almayı hak kazandık." dedi.

Tesisi gezmeye gelen Delice Belediye Başkanı İhsan Biçici, doğaya ve çevreye yapılan hizmetleri takdirle karşıladığını söyledi. Yıllardır Delice halkının kemik kokusundan duramadığını açıklayan Başkan Biçici, çevre ve insan dostu işletme sahibi Hüsnü Doğan'ın, fabrikayı aldıktan sonra büyük yatırımlar yaptığını ve Delice ırmağını kirlemnekten kurtardığını ifade etti.