Çevre Bakanı Eroğlu: "Kaçak su kuyularına müsaade etmeyeceğiz"

Çevre Bakanı Eroğlu: "Kaçak su kuyularına müsaade etmeyeceğiz"

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Konya'da kaçak su kuyusuna asla müsaade etmeyeceklerini ifade etti. Bakan Eroğlu, 2B arazisi diye adlandırılan orman vasfını yitirmiş arazilerin satış işlemleriyle ilgili ise: "Vatandaşlar sanki ormanlar satılıyormuş gibi algılıyor. Ormanlar satılmıyor, buralarda oturanlardan arazinin parasını millet adına topluyoruz" dedi.

Çevre Bakanı Eroğlu:

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Konya'da kaçak su kuyusuna asla müsaade etmeyeceklerini ifade etti. Bakan Eroğlu, 2B arazisi diye adlandırılan orman vasfını yitirmiş arazilerin satış işlemleriyle ilgili ise: "Vatandaşlar sanki ormanlar satılıyormuş gibi algılıyor. Ormanlar satılmıyor, buralarda oturanlardan arazinin parasını millet adına topluyoruz" dedi.

Bazı programlara katılmak üzere Konya'ya gelen Eroğlu, Konya Valisi Osman Aydın'ı ziyaret etti. Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Konya'nın su konusunda bazı sorunları bulunduğunu ifade belirterek, Derebucak derivasyon tünelinden gelen 135 milyon metreküp suyun Beyşehir Gölü'ne akıtılmaya başlandığını kaydetti. Eroğlu ayrıca, geçen yıl Suğla depolamasıyla elde edilen suyun da Konya tarımının hizmetine sunulduğunu dile getirdi.

Konya Ovaları Projesi'nin (KOP) GAP'tan sonra en önemli sulama projesi olduğuna işaret eden Eroğlu, 400 milyon dolar gibi bir maliyet hesabı çıkarılan Mavi Tünel Projesi'ni 90-95 milyon Euro'ya ihale ettiklerini hatırlattı.

"Bu proje, uzun süredir maalesef tozlu raflarda bekliyordu. 2003 yılında Sayın Başbakanımızın verdiği talimatla, KOP'un en önemli ayağı olan Mavi Tünel Projesi'nin 2007 yılında temeli atılarak yapımına başlandı" diyen Bakan Eroğlu, bu projeyle Bağbaşı Barajı vasıtasıyla Göksu havzasında toplanacak suyun, 17 kilometre uzunluğundaki dev bir tünelden geçerek Konya'ya aktarılacağını bildirdi. Çevre Bakanı, aynı zamanda elektrik de üretilecek bu tünelin Konya'nın gelecekteki tarım ve içme suyu ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

"Konya'da artık vahşi sulama devrini kapatıyoruz" diyen Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Zaten 2003 yılından beri açıktan sulama sistemlerini terk ettik. Konya'da kaçak kuyuya asla müsaade etmeyeceğiz. Mevcut su kuyularında damlama sistemine geçmek suretiyle çok önemli miktarda tasarruf yapacağız. Vatandaşımıza düşen damlama ve yağmurlama sistemleri kullanmaları, yeni su sistemleri kurulumu için Ziraat Bankası ile verilen teşviklerden yararlanmalarıdır. Konya'yı sulama sistemleri konusunda pilot bölge seçtik"

Açıktan yapılan sulamanın terk edilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Eroğlu'na göre; açık sistemden kapalı sulama sistemine geçildiği takdirde, yüzde 40-50 tasarruf sağlanabilir.

Türkiye genelinde başlattıkları ağaçlandırma çalışmalarını Konya'da da yürüteceklerini anlatan Eroğlu, Konya'da görülmemiş bir ağaçlandırma seferberliği başlattıklarını aktardı. Erozyon sorunun yanı sıra Konya'da hava kirliliği problemi de bulunduğunu vurgulayan Çevre Bakanı, "Bu sorunun üstesinden doğal gazın yaygınlaştırılması, kömür denetimlerinin artırılması, vatandaşın bilinçli kömür yakmayla ilgili bilgilendirilmesiyle gelinecektir" diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Eroğlu, "Mavi Tünel Projesi ne zaman sona erecek" şeklindeki bir soruya şu cevabı verdi: "Temel atıldıktan sonra projelere devam ediliyor. İnşaatla ilgili bazı değerler, yapılacak çalışmalardan sonra ortaya çıkacak. Örneğin dağı delmekte kullanılan tünel açma makinesi, özel bir makine. Bu makinenin tüneli ne kadar zamanda açacağı, söz konusu yerin yapısına bağlı. Mavi Tünel Projesi'nin ödenek tahsisinde problem yok"

2B arazisi diye adlandırılan orman vasfını yitirmiş arazilerin satış işlemlerinin ne aşamada olduğu yönündeki bir soru üzerine ise Bakan Eroğlu, "Vatandaşlar sanki ormanlar satılıyormuş gibi algılıyor. Ormanlar satılmıyor, orman arazisi üzerine binalar kurulmuş ve buralarda devlete hiç bir bedel ödemeden oturuluyor. Buralarda oturanlardan arazinin parasını millet adına topluyoruz." dedi.

Eroğlu, Vali Aydın'ı ziyaretinin ardından Mevlana Müzesi'ne geçti. Mevlana'nın kabrinde dua ettikten sonra Tayvanlı turistlere selam veren Veysel Eroğlu, müzedeki eserleri inceledi. Özellikle el yazması Kuran'ı Kerimleri ilgiyle inceleyen Eroğlu, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Başkan Akyürek, burada yaptığı konuşmada, yapımına başlanan atık su arıtma tesisinin, tüm zorluklara rağmen yüzde 80'inin tamamlandığını haber verdi. Akyürek, yılda 40 milyon metreküp kullanılabilir atık su elde edilecek tesisin, Tuz Gölü'nün kurtarılması için de önemli bir çalışma olduğunun altını çizdi.

Akyürek, tesisin Bakanlıktan gelen nakit desteği ve belediyenin öz kaynaklarıyla tamamlanarak bu yıl hizmete açılacağı müjdesini verdi.

Veysel Eroğlu ise Konya Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları ve düzenli kentleşmesiyle örnek olduğunu söyleyerek, "Konya'nın su ve çevreyle ilgili sorunlarının çözümü için kaçak kuyuları kapatan belediyenin, yaklaşık yüzde 20 su tasarrufu yapması önemli bir başarıdır. Her mahalleye götürülen tatlı su çeşmesi de önemli bir hizmettir. Bu büyüklükte bir atık su arıtma tesisi inşası da sadece Konya'yı değil Tuz Gölü'nü de kurtaracaktır" yorumunu yaptı.

Bakan Eroğlu, Vali Aydın, Bakanlığa bağlı birimlerin sorumluları ve belediye başkanlarıyla, Konya'da yürütülen projelerle ilgili konuların masaya yatırılacağı toplantı için DSİ 4. Bölge Müdürlüğüne geçti.

Kaynak: CHA