Cevat Şakir Kabaağaçlı Haberleri

Cevat Şakir Kabaağaçlı haber, Cevat Şakir Kabaağaçlı son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Cevat Şakir Kabaağaçlı - 13.10.2016
Halikarnas Balıkçısı Bodrum'da Anıldı
HALİKARNAS Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı, 43'üncü ölüm yıldönümünde Gönültepe'deki mezarı başında ve çeşitli etkinliklerle anıldı.
Cevat Şakir Kabaağaçlı - 08.09.2016
Fahrelnissa Zeid Koleksiyonu Avrupa'ya Taşınacak
Fahrelnissa Zeid kimdir? Soyut sanatın önde gelen temsilcilerinden biri olan Fahrelnissa Zeid, 1901'de Büyükada'da doğdu. Kardeşleri yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı ve ressam Aliye Berger; oğlu ressam Nejad Melih Devrim'dir.
Cevat Şakir Kabaağaçlı - 17.04.2016
Halikarnas Balıkçısı" Doğum Gününde Anıldı
Konak Belediyesi, Türk edebiyatının yapı taşlarından biri olan, roman, öykü ve deneme yazarı, tarihçi ve rehber Cevat Şakir Kabaağaçlı'yı, nam-ı diğer "Halikarnas Balıkçısı"nı doğumunun 126'ncı yılında, adının verildiği sokakta andı.
Cevat Şakir Kabaağaçlı - 11.12.2015
İstiklal Mahkemeleri Sempozyumu
Bengi, şunları dile getirdi: "Bu gerekçe kimi zaman cumhurbaşkanı ve başbakana gönderilen bir mektubun yayımlanması olmuş, kimi zaman Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası bürosunun aranmasının 'baskın' olarak nitelenmesi suç sayılmış, kimi zaman idam mahkumlarının sehpaya nasıl gittiklerinin anlatılması İstiklal Mahkemelerine hakaret sayılmıştır. Genel olarak değerlendirildiğinde bir ihtilal mahkemesi niteliğindeki İstiklal Mahkemelerinde gazetecilerin de yargılanmasının basına gözdağı verme amacı taşıdığı yorumları ağır basmaktadır.  Takrir-i Sükun Kanunu'na dayanarak özgürlükler sınırlandırılmış, basın özgürlüğü rafa kaldırılmış, gazeteler kapatılmıştır. Adeta ağır cezalar verilmeden, deyim yerindeyse sopa gösterilerek gazetecilerin hizaya getirilmesi amaçlanmış, basının eleştiri yapması önlenmiş, gelişmelerin siyasi iktidarın tasarrufları doğrultusunda aktarılmasına izin verilmiş, halkın haber alma özgürlüğünün önüne set çekilmiştir." İstiklal Mahkemelerinde yargılanan gazeteciler Bengi, İstiklal Mahkemelerinde yargılanan gazeteciler arasında Nazım Hikmet Ran, Hikmet Kıvılcımlı, Şevket Süreyya Aydemir, Zekeriya Sertel, "Halikarnas Balıkçısı" olarak bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı gibi Türk solunun ve Türk edebiyatının önde gelen isimlerinin bulunduğunu söyledi.
Cevat Şakir Kabaağaçlı - 22.10.2015
Halikarnas Balıkçısı"Nın Ölüm Yıl Dönümü
Yazar, şair, ressam Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 42'nci yılında Bodrum'da düzenlenen etkinliklerle anıldı.
Cevat Şakir Kabaağaçlı - 04.08.2015
Otomobil Parçalarını Sanat Eserine Dönüştürüyor
Yurtiçi ve yurtdışındaki birçok koleksiyonda da çalışmaları bulunan sanatçı, daha önce "Halikarnas Balıkçısı" Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın yaklaşık 2 ton ağırlığında ve 8 metre uzunluğunda demirden bir heykelini yapmıştı.
Cevat Şakir Kabaağaçlı - 17.04.2015
Halikarnas Balıkçısı"Nın 125'inci Doğum Günü
"Halikarnas Balıkçısı" olarak tanınan şair, gazeteci ve yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı, 125. doğum gününde Muğla'nın Bodrum ilçesinde anıldı.
Cevat Şakir Kabaağaçlı - 17.04.2015
Google, Halikarnas Balıkçısı'nı Unutmadı
Google, Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın doğumunun 125. yılına özel logo hazırladı.
Cevat Şakir Kabaağaçlı - 29.10.2014
Yönetmen Aksu: Ege Bölgesi İçin Bir Sinema Okulu Projem Var
'EGE’DEN KOPAMIYORUM' “Hep aynı kente varacaksın.” diyen şair Constantino Kavafis’in şiirlerinde aktardığı gibi yaşadığı coğrafyadan kopamadığını ve buradan beslendiğini belirten Yüksel Aksu, sinemaya bakış açısını ve projelerini şöyle dile getirdi: “Doğduğunuz coğrafya, ana rahmine benzer. Buradan kopmanız çok zordur. İzmir’den çıkacak bir yönetmenin Söke ovasının tarihini okuması, Aydın’dan geçerken Dido Sotiriyu’nun romanlarını düşünmesi, İyonya kültürünü bilmesi çok önemli. Ben de Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın edebiyatta yaptığını, Nail Çakırhan’ın mimaride yaptığı yerel hareketi sinemada yapmak istiyorum.
Cevat Şakir Kabaağaçlı - 14.10.2014
Atıklardan Yapılan Heykeller İlgi Odağı Oldu
Bodrum'da, atık malzemeden yapılan heykeller ilgi odağı oldu.  "Halikarnas Balıkçısı" Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın ölümünün 41'inci yılı dolayısıyla Turgutreis Mahallesi'ndeki D-Marin'de bir dizi etkinlik düzenlendi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Cevat Şakir Kabaağaçlı Haberleri | Cevat Şakir Kabaağaçlı Kimdir - Haberler - Sayfa 3 - Cevat Şakir Kabaağaçlı haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Cevat Şakir Kabaağaçlı kimdir, hayatı ve biyografisi. Bodrum'un Beyazına En Çok Begonvil Yakışır.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 19.10.2021 11:29:47. #1.14#

title