Cern Deneyi Kara Delik Oluşturacak mı?

Cern Deneyi Kara Delik Oluşturacak mı?

Asrın Deneyinin Kara Delik Oluşturma Tehlikesi Tam Olarak Bitmiş Değil, Ama Korkmanıza Gerek Yokmuş.

Cern Deneyi Kara Delik Oluşturacak mı?

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ile yapılan deneylerin sonuçları tüm dünyada dikkatle takip ediliyor. Özellikle oluşabilecek kara delikler ile ilgili olarak pek çok felaket senaryoları ortaya atılmıştı.

Deneyler sonucunda bilim adamları, önemli bir amaç olan 7 TeV'lik çarpışmaları gerçekleştirmeyi başardılar. Ancak deney bitmesine rağmen oluşabilecek tam sonuçlar henüz gözlemlenebilmiş değil. Kara delik endişeleri tam olarak giderilmemişken Princeton Üniversitesinden ve ingiliz Kolombiya Üniversitesinden 2 bilim adamı oluşabilecek kara deliklerin etkilerini hesaplamayı başardı.

Hesaplamaları yapan Matthew Choptuik (UBCV) ve Frans Pretorius (Princeton Üniversitesi) çeşitli enerji seviyelerindeki çarpışmalarla ilgili olarak önemli hesaplamalar yaptı. Yaptıkları çalışma ile ilgili olarak: "Aslında hesaplarımız sonucunda pek çok bilim adamının beklediği sonuçlara ulaştık; ancak daha önce bu hesaplamaları hiç kimse yapmamıştı" açıklamasını yapan bilim adamlarına göre bu deneyler sonucunda ortaya pek çok kara delik çıkması bekleniyor. Ancak bu kara deliklerin etkisi hiçbir tehlike yaratmayacak kadar düşük görünüyor. Choptuik'e göre bu kara deliklerin pek çoğu gözlemlenemeyecek kadar küçük boyutlarda gerçekleşip sona erecek.