Çerkez Sürgününde Ölenler Taksim Meydanı'nda Anıldı

Çerkez Sürgününde Ölenler Taksim Meydanı'nda Anıldı

-çerkesya Yurt Severleri Derneği üyesi yaklaşık 500 kişi, Rusya'da 21 Mayıs 1864'te Çerkeslerin uğradığı sürgün sırasında hayatını kaybedenleri anmak için bir araya geldi.

Çerkez Sürgününde Ölenler Taksim Meydanı'nda Anıldı

-çerkesya Yurt Severleri Derneği üyesi yaklaşık 500 kişi, Rusya'da 21 Mayıs 1864'te Çerkeslerin uğradığı sürgün sırasında hayatını kaybedenleri anmak için bir araya geldi. Taksim Meydanı'nda toplanan grup daha sonra Rusya Başkonsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktı.

21 Mayıs 1964 yılında Rusya'da Çerkezlerin uğradığı sürgün sırasında hayatını kaybeden 1.5 milyon Çerkesi anmak için Taksim Meydanı'nda toplanan Çerkesya Yurt Severleri Derneği üyesi yaklaşık 500 kişi ellerindeki "Yaşasın Çerkesya, yaşasın özgürlük", "Yaşasın direniş", "Soykırım, sürgün insanlık suçudur" yazılı pankartlarla Rusya Başkonsolosluğu önüne yürüdü. Konsolosluk önünde "Özgür Çerkesya şimdi", "İntikam değil adalet istiyoruz", "Çerkes soykırımını tanıyın" şeklinde slogan atan 500 kişi daha sonra Rusya Başkonsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktı. Çarlık Rusya'nın Çerkeslere soykırım yaptığını söyleyen Çerkesya Yurt Severleri Derneği Basın Sözcüsü Öznur Akar, "Yüz binlerce bizi yok ettiniz. Adımızı her yerden sildiniz. Ama bizi yok edemediniz. Çerkezya'yı unutmadığımızı hatırlatmak için burdayız. Geleceğimizi istiyoruz. Bize büyük acılar yaşattınız. Ama geleceğimizde de bize büyük acılar yaşatmanıza izin vermeyeceğiz. Atalarımızın özgürlük tutkusu kalbimizde yaşamaya devam ediyor. Bunu hiçbir güç yok edemez. Kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok. Kimsenin aynı felaketleri yaşamasını istemeyiz" diye konuştu. Basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı. - İstanbul/ Beyoğlu

Kaynak: DHA