Çerkes Sürgününün 152. Yılı

Çerkes Sürgününün 152. Yılı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, "Rus ordusu tarafından gerçekleştirilen Çerkes sürgünü ne yazık ki uluslararası zeminde hak ettiği yansımayı henüz bulamadı.

Çerkes Sürgününün 152. Yılı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, "Rus ordusu tarafından gerçekleştirilen Çerkes sürgünü ne yazık ki uluslararası zeminde hak ettiği yansımayı henüz bulamadı." değerlendirmesinde bulundu.

Özdağ, Çerkes sürgününün yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, 152 yıl önce, Rus ordularının Kafkasya halkına karşı sürgün zulmünü uyguladığını, bu sürgünde yaklaşık 1,5 milyon Çerkes'in vatanlarından koparıldığını belirtti.

Büyük felaketten geriye kalanların bir kısmının, kitleler halinde Osmanlı topraklarına sığındığını vurgulayan Özdağ, "Çünkü ancak Türk milletinin hoşgörüsü ve yardım severliği onların yaralarını sarmaya yeterdi. Bunun bilincinde olan Kafkasya halklarına bağrını açan Anadolu toprakları bugün olduğu gibi, dün de dünyaya yine insanlık dersi veriyor, yine mazlumun yanında, zalimin karşısında duruyordu. Osmanlı Devleti, Kafkasyalı kardeşlerine o gün nasıl kucak açtıysa, bugün de o Osmanlı'nın torunları aynı hoşgörü ve fedakarlığı Suriyeli kardeşleri için, Iraklı kardeşleri için gösteriyor." ifadelerini kullandı.

"Nerede insanlık ayıbı varsa, karşısında Türk milletini görüyoruz"

Tarih boyunca nerede bir insanlık ayıbı varsa, onun karşısında Türk milletinin görüldüğüne işaret eden Özdağ, açıklamasında şunları kaydetti:

"Soykırımların, sürgünlerin ve katliamların yaraladığı vicdanlar, kurtuluş olarak milletimizi ve vatan topraklarımızı rota ediniyor. Hamd olsun. Kafkasya sürgününe şahit olan ünlü yazar Tolstoy, o günleri, 'köylere gece karanlığında dalmak adet haline gelmişti. Rus askerlerinin ikişer, üçer evlere girmesini izleyen dehşet sahneleri öylesineydi ki, bunları hiçbir rapor görevlisi aktarmaya cesaret edemezdi' ifadeleriyle tarihe not düşmüştü. Evet, Çerkes sürgünü ne yazık ki uluslararası zeminde hak ettiği yansımayı henüz bulamadı. Uluslararası kuruluşların tarih boyunca işlenmiş soykırım ve sürgün olaylarını tespit ederek, mazlumlara itibarlarını iade etmesini, bir daha benzer acıların yaşanmamasını temenni ederek, bu trajedide hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, dünyanın dört bir yanında yaşayan torunlarına da başsağlığı diliyorum."

Kaynak: AA