Ceo'lar 500 Bin Dolar Sınırını 'Hülleyle' Aşacak

ABD Başkanı Barack Obama'nın Devletten Yardım Alacak Şirketlerde Çalışan Ceo Maaşlarına Yıllık 500 Bin Dolar Sınırı Koyması, Tartışmaları da Beraberinde Getirdi.

Ceo'lar 500 Bin Dolar Sınırını 'Hülleyle' Aşacak
07.02.2009 01:32 | Son Güncelleme: 07.02.2009 01:32

ABD Başkanı Barack Obama’nın devletten yardım alacak şirketlerde çalışan CEO maaşlarına yıllık 500 bin dolar sınırı koyması, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Yönetici maaşı danışmanları ve yönetim avukatları Obama’nın getirdiği sınırda belli boşluklar olduğuna dikkat çekerek durumun suistimal edilebileceğini ifade etti. Bazı şirket CEO’larının istediği maaşı ve primi alabilmek için ünvan ve statü değişikliğine gidebileceğini dile getiren danışmanlar, "Ödeme paketlerinde de bazı oyunlar oynanabilir. Böylece şirketler yasal açıdan TARP kanunları dışına çıkmadan kendi istediklerini yapabilir. Boşlukların giderilmesi çok önemli" dediler.

Kanuni boşluk sorunu

Danışmanlara göre paketin doğru bir şekilde işlemesini engelleyecek olan sömürüye açık noktalar ve çözümler şunlar:

Yöneticilerine, 500 bin doların üzerindeki ödemelerini hisse senedi üzerinden yapan şirketler, işlem hacmi düşük hisse senetlerini kullanarak daha fazla hibe yoluna gidebilir. Böylece yöneticilerin şirket içindeki varlıkları büyük artış gösterebilir. Bunun yerine yöneticilere, 65 yaşına ya da emekli olduktan 2 yıl sonrasına kadar, hisselerini bozdurmama hükmü konulabilir. Bu yönetimdeki uzun dönemli planlama eğilimini de geliştirir.

Banka devletten aldığı borcu geri ödedikten sonra, yine performansa bağlı olmayan prim sistemine dönebilir. Bu yolla TARP (Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı) fonunun yarattığı sonuçlar da geçici olur. Sorunun temeli çözüme kavuşmaz.

Yasadan etkilenmek istemeyen yönetici kendisine ’Kıdemli’ denmesini engelleyerek sorunun önüne geçebilir. Bu tip taleplerde büyük artış yaşanabilir.

Obama’nın ’aşırı lüks’ haklarından feragat etmek zorunda bırakacağı yöneticiler için ’aşırı lüks’ tanımı yapmaması sorun yaratabilir. Bazıları için aşırı lüks olan bir diğer şirket tarafından standart görülebilir.

TARP yardımı alan kurumlar, iyi yöneticilerini ücretinde kısıtlamaya gitmek zorunda olmayan ve devlet yardımı almayan şirketlere kaptırabilir.

18.4 milyar dolar prim

2008 yılında Wall Street yöneticilerine ve çalışanlarına 18.4 milyar dolarlık prim ödenmesine kızan Obama, yöneticilere maaş dışında verilecek ikramiyelerin nakit değil, hisse senedi şeklinde olacağını açıklamıştı. Devletten daha önce yardım alan şirketler ise çok sıkı denetime tabi tutulacaktı. CEO ücretlerinin uzun vadede şekillendirilmesi sürecinin başlangıcı olarak nitelendirilen bu adım duyulur duyulmaz eleştiri yağmuruna tutuldu.

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title