CENTCOM Komutanı Votel'den 'Afrin' Açıklaması: Türkiye Operasyonla İlgili Bilgi Verdi

CENTCOM Komutanı Votel'den 'Afrin' Açıklaması: Türkiye Operasyonla İlgili Bilgi Verdi

ABD'nin ''Afrin operasyonuna müdahil olmayacağız'' açıklamasının ardından konuşan ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel, ''Türkiye, operasyon konusunda bilgi verdi'' dedi.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, "Afrin'in kendileri için bir operasyon alanı olmadığını" ve "Türkiye'nin Afrin'e düzenlediği operasyon konusunda kendilerine bilgi verdiğini" kaydetti.

''BİLGİMİZ DAHİLİNDE''

Votel, Ortadoğu'da görev bölgeleri arasında seyahat ederken uçakta basın mensuplarına Afrin operasyonu hakkında kısa bir açıklama yaptı.

Joseph Votel, Türkiye'nin dün başladığı operasyon konusunda kendilerini bilgilendirdiğini ve Afrin bölgesinin kendi operasyon alanları olmadığını kaydetti. CENTCOM Komutanı, "Askeri kaynaklarımızla bu bölgeye (Afrin) belirgin bir dikkatimizi veriyor değiliz." şeklinde konuştu.

''DEAŞ İLE SURİYE'DEKİ MÜCADELE SÜRÜYOR''

Votel, Türkiye'nin niyetini bilmediğini ancak söz konusu Afrin operasyonunun DEAŞ'la mücadeleye yapacağı etki konusunda endişe ettiklerini dile getirerek, "DEAŞ ile Suriye'deki mücadele devam ediyor. Halen bu konu üzerine oldukça odaklanmış durumdayız ve onların kontrol ettiği yerleri geri almak için ortaklarımızla çalışmaya devam ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Amerikalı komutan ayrıca Türk yetkililerin kendilerine Münbiç'e yönelik bir operasyondan bahsetmediğini de sözlerine ekledi.

ABD: MÜDAHİL OLMAYACAĞIZ

Türkiye'nin Suriye'de Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Operasyonu'na başlamasının ardından ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan ilk açıklama geldi. PYD/PKK'ya TIR'larla silah taşıyan ABD, Afrin'deki gelişmelere müdahil olmayacağını söyledi.

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway, Türkiye'nin PKK ile güvenlik kaygılarını anladıklarını söyledi.

Rankine-Galloway, ABD öncülüğündeki koalisyonun Afrin'de devam eden bir operasyonu olmadığı vurgusu yaparak ülkesinin Afrin'deki gelişmelere müdahil olmasının söz konusu olmadığını ima etti.