Haberler » Ekonomi » Haber

Cennet Elması'nın Yaşı 1, Kurusu 40 Lira

Trabzon Hurması veya "Cennet Elması" adı verilen meyvenin yaşı 1, kurusu ise 40 liradan alıcı buluyor.

Cennet Elması'nın Yaşı 1, Kurusu 40 Lira

Trabzon Hurması veya "Cennet Elması" adı verilen meyvenin yaşı 1, kurusu ise 40 liradan alıcı buluyor. Denizli'de 1938 yılından beri akide şekeri ve kaba şeker imalatının yanı sıra limon, mantar incir, kabak, ceviz, domates, kavun ve patlıcan gibi 150 çeşit tatlı yapan "Hacı Şerif" adlı firma bu sefer de Cennet Elması'nı kurutup çeşitli işlemlerden geçirdikten sonra tatlı olarak sunuyor. Kurutulan Cennet Elması yurt içi ve yurt dışında büyük ilgi görüyor.

Türkiye'de 30 bin tonluk Cennet Elması üretiminin yaklaşık yarısı Denizli'nin Honaz ilçesinde yetiştiriliyor. 2 bin 571 metre yüksekliği Ege Bölgesi'nin en büyüğü olan ve ilçenin de adını aldığı Honaz Dağı'nın eteklerindeki tarla ve bahçelerde yetişen Cennet Elması, beldenin önemli gelir kaynaklarından birisi haline gelmiş durumda. İlçede kirazdan sonra en fazla yetiştirilen meyvenin ilçedeki geçmişi ise sadece 15 yıl. Honaz dağının içinden çıkan soğuk kaynak su ile sulanan, kurtlu olmaması için özellikle pamuk üretilmeyen yerlerde yetiştirilmesi gerektiğini ifade eden üreticiler, iklimi dolayısıyla Türkiye'de en kaliteli Cennet Elması'nın bu ilçede yetiştiğini, dikildikten iki yıl sonra ürün vermeye başladığını ve her sene artarak devam ettiğini belirtti.

A vitamini ve karbonhidrat bakımından çok zengin olan Cennet Elması'nın ilçede en büyük üreticilerinden birisi olan Şemsettin Kandemir, bu meyvenin diğer meyvelere göre yetiştirilmesinin kolay, gelirinin ise iyi olduğunu ifade ediyor. Kandemir, "Doğal bir meyvedir. Bütün meyvelerin içinde en az masrafla yetişen meyvedir. Bu hiç ilaç atmadan kendi kendine yetişiyor. Kazancı çok güzel. Toptan 50 kuruş ile bir lira arasında alıcı buluyor. Normal bir ağaçtan 100-150 kilo olur. Türkiye genelinde tükeniyor. Sulak yerde yetişiyor çok su istiyor. 15 günde bir sulanıyor. Basit toplanıyor. Alıcısı bol, bahçemize geliyorlar buradan alıp götürüyorlar." diyor.

Honaz Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi de olan Kandemir, ilçede bulunan 52 bin dönüm arazisinin 20 bininde Cennet Elması'nın dikili olduğu bilgisini veriyor. Honaz Hal'inde Cennet Elması alım satımı yapan Muhittin Yeşilpınar, bu yıl rekoltenin oldukça iyi olduğunu, birkaç yıldır da ihraç edildiğini açıkladı. Cennet Elması'nın en çok Ankara, Antalya ve İzmir'de tüketildiğini belirten Yeşilpınar, "Burada yetiştirilen meyveler Türkiye'nin çeşitli illerine ve yurt dışına gidiyor. İhracatın ekserisi Rusya'ya. Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Azerbaycan'a da ihraç yapılıyor." diyor.

Türkiye'de Cennet Elması'nın üretimin yarısının kendi ilçelerinden çıktığını söyleyen Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu da ilçede narenciyeden başka her şeyin yetiştiğini söylüyor. Devecioğlu, "Honaz'da meyveler kirazla başlayıp cennet elmasıyla sona eriyor. Burada 12-15 bin ton arası Cennet Elması üretiliyor. Çiftçimize yılda 7-8 milyon lira katkısı oluyor." diyor.

Cennet Elması'nın rekoltesinin yıldan yıla artması fiyatını eski yıllara göre düşürdüğü gibi pazarlamada farklı yöntemleri de zorluyor. Bunlardan birisi de kurutma. Kış ayına girdiği bir dönemde ürün vermesi meyvenin kurutulmasını da zorluyor. Meyvenin kendine has bir kurutma yöntemi var. Denizli'nin Babadağ ilçesinde, Şerif Helvacı'nın (86), 1938 yılında başlattığı tatlıcılık işini, oğulları Mithat ve Necip Helvacı kardeşler sürdürüyor. Hemen hemen her sebze ve meyveden tatlı yapmasıyla meşhur olan "Hacı Şerif" firması Cennet Elması'nı da kurutup tatlı haline getirerek tüketiciye sunuyor. Cennet Elması'nın yeni olgunlaşmaya başladığı zaman ağacından sapıyla beraber koparıldığını ifade eden Necip Helvacı, "Kabuğunu soyup iplere beşer santim ara ile diziliyoruz. Gölgede güneş görmeyecek daima rüzgar alan bir yerde kurutuyoruz. Böylece üzerindeki hiçbir katkı maddesi olmayan bir şey kendi doğal şekeri dışına vuruyor. Beyazlamaya başladığı zaman bunun olduğunun işaretidir. Bunun yapımı bir ayı bulur. Bunlar 30 lira ile 40 lira arasında değişiyor. İşlemi çok olduğu için biraz da fiyatlı oluyor. Bunu bir kere yiyen bir daha bırakmıyor. Biz daha sonra bunları cevizli, bademli, Antep fıstılı şeklinde çeşitlendiriyoruz. Bu şekilde Türkiye'de olduğu kadar Dubai'ye de gönderiyoruz"diyor.