Cenk Akyol: "Yurtdışında oynamak istiyorum"

Beko Basketbol Ligi'nin lideri Galatasaray Cafe Crown'un milli oyuncusu Cenk Akyol, ''Türkiye'de kalmayı çok fazla düşünmüyorum. Kafamın rahat olacağı, insanların sadece oynadığım basketbolla beni eleştireceği bir yerde oynamak istiyorum'' dedi.

Cenk Akyol:

Beko Basketbol Ligi'nin lideri Galatasaray Cafe Crown'un milli oyuncusu Cenk Akyol, ' 'Türkiye'de kalmayı çok fazla düşünmüyorum. Kafamın rahat olacağı, insanların sadece oynadığım basketbolla beni eleştireceği bir yerde oynamak istiyorum'' dedi.

Beko Basketbol Ligi'nin çok güzel ve kaliteli olduğunu dile getiren genç oyuncu, yaptığı açıklamada, insanların tavırlarının kendisine doğru gelmediğini, rahat olabileceği bir yerde basketbol oynamak istediğini söyledi.

Cenk Akyol, bu kadar baskının üzerinde olmadığı bir yere gitmeyi istediğini belirterek, "Ben geçirdiğim bu iki sezondan sonra Türkiye'de kalmayı çok fazla düşünmüyorum. İyi bir ligimiz olmasına rağmen, insanların tavırları bana çok doğru gelmiyor. Çünkü her şeye karışıyorlar. Örneğin 'Ayakkabısı şöyle. Çok gülüyor. Hiç gülmüyor' şeklinde beni eleştiriyorlar. Takıldıkları konular beni rahatsız ediyor açıkçası. Biraz daha kafamın rahat olduğu, bu kadar baskının üzerimde olmadığı bir yerde oynamak isterim. Avrupa'da oynamayı tercih ederim. Avrupa ya da NBA, neresi olursa olsun, ama kafamın rahat olacağı, insanların oynadığım oyunla, 'Selam verdi, vermedi. Onu yaptı, bunu yapmadı' gibi şeylere takılmadan, ilgilenecekleri, beni basketbolumla eleştirecekleri bir yerde oynamak isterim'' diye konuştu.

Cenk Akyol, sezon öncesinde kendisiyle ilgilenen ve bir süre antrenmanlarına da katıldığı Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Atlanta Hawks ile görüşmelerinin devam ettiğini de belirterek, ''Görüşmeler iyi durumda. Ama netice, sezon sonuna kadar benim oynayacağım basketbola bağlı. Yani bana bağlı'' dedi.

Beko Basketbol Ligi'nin 9. haftasından sonra Galatasaray Cafe Crown'un sezon sonuna kadar Efes Pilsen'den kiralık olarak aldığı milli oyuncu, eski takımına kırgın olduğunu ifade etti. Efes Pilsen'de fazla süre şansı bulamadığı için ayrıldığını kaydeden Cenk, ''Efes Pilsen'e kırgınlığım var. Sonuçta yetiştiğim kulüptü orası. Ama, oldu bitti. Geriye fazla bakmamaya çalışıyorum'' dedi.

Cenk Akyol, Efes Pilsen'in eski antrenörü Oktay Mahmuti ile yaşadığı sorunların oyununu geriye götürdüğünü söyledi. Mahmuti ile yaşadığı sorunlar nedeniyle Efes Pilsen'deyken fazla oynama şansı bulamadığını, 1,5 ay gibi bir süre de kadro dışı kaldığını ifade eden Cenk, ''Tabi ki bu basketbolumu biraz geriye götürdü ama çok da üzerinde durulması gerekmiyor. Ben yine de antrenmanlarımı yaptım, çalışmalarıma devam ettim. Gerilememde Oktay ağabey ile yaşadığım sorunlar neden olduğu gibi, benim yaptığım hatalar da neden oldu. Kimseyi eleştirmek istemiyorum, hatalarımın olduğunu biliyorum. Bunun sonucunda sıkıntılar da çektim, kadro dışı kaldım, az oynadım... Ama hiçbir şey için geç kaldığımı düşünmüyorum, çünkü çok erken yaşta (A) Milli Takım'da oynadım. Yıldız Milli Takım'da iyi işler yaptım. Daha iyi şeyler yapmak için elimden geleni de yapacağım'' diye konuştu.

Oktay Mahmuti'nin kendisini kanıtlamış çok iyi antrenör olduğunu vurgulayan genç oyuncu, ''Ben Oktay ağabeyi eleştiremem, çünkü çok başarılı bir antrenör. Kendisiyle sorunlar yaşadık ve bunlar oldu bitti. Başka bir antrenör olsaydı başka sorunlar yaşayabilirdim. Bu her oyuncunun başına gelebilir. Başka bir yerde olsaydım daha iyi olabilirdi. Avrupa'da ya da ABD'de olsaydım daha iyi olabilirdi. Ama yine de kesin bir şey söylemek zor. Çünkü tam tersi de olabilirdi'' ifadelerini kullandı.

Cenk, Galatasaray Cafe Crown seyircisinin desteğinin çok güzel olduğunu belirterek, yeni takımına geldiği için mutlu olduğunu dile getirdi.

Galatasaray Cafe Crown'un sezon başında çok iyi bir kadro kurarak, iddialı bir takım olduğunu gösterdiğini belirten Cenk Akyol, ''Bunu oynadığı maçlarla da ispatladı. Galatasaray Cafe Crown'a geldiğimden beri çok mutluyum. Galatasaray seyircisinin desteği çok güzel. Daha önce hiç böyle bir taraftarın önünde oynamamıştım. Bu durum insana çok değişik geliyor. Kötü oynamak mümkün değil açıkçası. Kendiniz için, takım için bir şey hissetmeseniz bile en kötüsünü söylüyorum oraya gelen, sizi destekleyen insanlar için bir şey yapmak zorunda hissediyorsunuz kendinizi. Zaten sahaya çıkıp o tezahüratları gördüğünüz zaman bir şeyler ortaya koymak için elinizden geleni yapıyorsunuz'' dedi.

Beko Basketbol Ligi'nin iddialı takımları olan Beşiktaş Cola Turka, Fenerbahçe Ülker ve Türk Telekom'u yendiklerini hatırlatan Cenk, ''Geriye Efes Pilsen kaldı. Onları da yeneceğimize inanıyorum. Maçlarımızı iyi basketbol oynayarak kazandık. Şampiyonluk neden olmasın'' diyerek sözlerini tamamladı.