Cenin Organize Sanayi Mutabakat Zaptı" İmzalandı

Türkiye ile Filistin arasındaki "Cenin Organize Sanayi Mutabakat Zaptı", Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık ile Filistin Başbakan Yardımcısı ve Ulusal Ekonomi Bakanı Mustafa tarafından imzalandı Türkiye’nin 281. Organize Sanayi Bölgesi Filistin’de kurulmuş olacak TOBB BİS Organize Sanayi ve Teknoloji Bölgeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Şekeroğlu: "Burada yatırım yapacak hem Türk hem yabancı hem de Filistinli yatırımcılar için diğer organize bölgelerde olmayan avantajlar söz konusu. Yatırımcılara sıfır vergi uygulanacak.

Cenin Organize Sanayi Mutabakat Zaptı

Türkiye ile Filistin arasındaki "Cenin Organize Sanayi Mutabakat Zaptı", Bilim-Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile Filistin Başbakan Yardımcısı ve Ulusal Ekonomi Bakanı Muhammed Mustafa tarafından imzalandı. Buna göre, Türkiye'nin 281. Organize Sanayi Bölgesi Filistin'de kurulmuş olacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ev sahipliğinde, İslam Ticaret Sanayi ve Tarım Odası (ICCIA) İİT Üyesi Ülkeler Yuvarlak Masa Toplantısı düzenlendi.

İslam ülkelerinin kalkınması ve Filistin'in bağımsızlığını kazanması için çeşitli görüşlerin paylaşıldığı toplantının ardından, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık ile Filistin Başbakan Yardımcısı ve Ulusal Ekonomi Bakanı Mustafa, mutabakat zaptını imzaladı.

Toplantıda ayrıca, TOBB ile Azerbaycan, Kırgızistan, Uganda, Pakistan ve Suudi Arabistan'ın ilgili kuruluşlarıyla da çeşitli anlaşmalar imzalandı.

"Cenin Organize Sanayi Bölgesi Türkiye'nin 281. sanayi bölgesi olacak"

TOBB Barış İçin Sanayi (TOBB-BİS) Organize Sanayi ve Teknoloji Bölgeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şekeroğlu, AA muhabirine, Cenin Organize Sanayi Mutabakat Zaptı'nın önemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Amaçlarının, Türkiye'deki organize sanayi bölgelerinin deneyimini Filistin'e aktarmak olduğunu belirten Şekeroğlu, organize sanayi yapısını Filistin'e kazandıracaklarını söyledi.

Şekeroğlu, bu protokolün, Filistin Sanayi Bakanlığı'nın kurumsal kapasitesini artırmaya yönelik olduğunu vurgulayarak, "Bundan sonra Filistin Sanayi Bakanlığı ile Türkiye Sanayi Bakanlığı karşılıklı heyetler gönderecek. Türkiye'de uzmanlar eğitilecek. Türkiye'deki organize sanayi yasaları nasıl işliyor. Bütün bunları Filistin'e aktaracağız. Türk Sanayi Bakanlığı açısından ise TOBB-BİS'in organize ettiği Cenin Organize Sanayi Bölgesi, bundan sonra Türkiye'nin 281. sanayi bölgesi olacak. En kritik nokta bu. Türkiye devleti de artık Filistin'deki alanı tanıyor ve kendi 281. sanayi bölgesi Cenin'de olacak" ifadelerini kullandı.

Bununla ilgili bir takım ihalalerin sonuçlandığını, bazılarının ise devam ettiğini açıklayan Şekeroğlu, hızla 2015 yılında bütün projeyi tamamlayacakları bilgisini verdi.

Buranın, Türkiye'deki organize sanayi bölgelerinin bir üst versiyonu olacağının altını çizen Şekeroğlu, şunları kaydetti:

"Burası hem organize sanayi bölgesi hem de serbest bölge olarak inşa ediliyor. Burada yatırım yapacak hem Türk hem yabancı hem de Filistinli yatırımcılar için diğer organizelerde olmayan avantajlar söz konusu. Olağanüstü avantajlı bir bölge haline geliyor. Yatırımcılara sıfır vergi uygulanacak. Ayrıca yatırımcılar hem Almanya'dan hem ABD'den hem de Türkiye'den ciddi destek alacak. Burada üretilecek ürünlerin dünya pazarlarına gitmesiyle alakalı ABD, Suudi Arabistan, Türkiye, Fransa, Almanya gibi pazarlarda buradan vergisiz kotasız mal ihracatı yapabilecekler. Burada iş yapacak sanayicilerin, Dünya Bankası tarafından sigortalanması da söz konusu olacak." - İstanbul

Kaynak: AA