Cenevre Görüşmelerinde Abhazya'dan Amerika'ya Füze Tepkisi

Cenevre Görüşmelerinde Abhazya'dan Amerika'ya Füze Tepkisi

İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleşen görüşmelerde Abhazya, Amerika ile Gürcistan arasında imzalanan ‘Javelin Füze Savunma Sistemleri’ anlaşmasına tepki gösterdi.

Cenevre Görüşmelerinde Abhazya'dan Amerika'ya Füze Tepkisi

İsviçre'nin Cenevre şehrinde gerçekleşen görüşmelerde Abhazya, Amerika ile Gürcistan arasında imzalanan 'Javelin Füze Savunma Sistemleri' anlaşmasına tepki gösterdi.

Abhazya, Gürcistan ve Güney Osetya arasında yaşanan savaşların ardından Abhazya, Güney Osetya, Gürcistan, Rusya ve Amerika'nın Kafkasya'da güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla gerçekleştirdiği görüşmelerin 42'si İsviçre'nin Cenevre şehrinde yapıldı. Görüşmelerde Abhazya tarafını Dışişleri Bakanı Daur Kove, yardımcıları Irakli Tuzhba, Artur Gagulia ve Lasha Avidzba temsil etti. Rusya'yı ise Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigory B. Karasin temsil etti. Yapılan görüşmelerde Abhazya tarafı, İskoçya'daki Klimamock Anıtı'nın yenilenmesi konusunda taleplerini dile getirdi. Gürcistan tarafı ise bu talebe karşı çıktı. Diğer taraftan Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya savaş tutsaklarının takası konusunda iyi niyetli olduklarını tekrarladı. Taraflar kültürel mirasın korunması ve savaş sırasında kaybolanların aranması ile ilgili çalışmaların sürdürülmesi kararını aldı.

Görüşmelere Amerika ile Gürcistan arasında imzalanan 'Javelin Füze Savunma Sistemleri' anlaşması damga vurdu. Abhazya, Güney Osetya ve Rusya tarafı, Gürcistan ve Amerika tarafından yapılan anlaşmayla Gürcistan'a kurulması planlanan füze savunma sistemlerinin bölgeye zarar vereceğini vurguladı. Washington ve Tiflis arasında 2008 yılından beri askeri alanda yapılan anlaşmaların Gürcistan'ı tehlikeli mecralara ittiği dile getirildi.

Abhazya Dışişleri Bakanlığından yapılan anlaşmaya göre Cenevre görüşmelerinin 43'ncü etabı 27-28 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleşecek. - CENEVRE