Cenevre Ertesi Babacan ve Celili İstanbul'da Biraraya Geldiler

Cenevre Ertesi Babacan ve Celili İstanbul'da Biraraya Geldiler

Sonuçsuz Kalan Cenevre Görüşmelerinin Ertesinde İstanbul'a Uğrayan İran'ın Nükleer Enerji Konusundaki Baş Müzakerecisi Said Celili, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile İran'ın Nükleer Enerji Konusundaki Önerisini Görüştü.

Cenevre Ertesi Babacan ve Celili İstanbul'da Biraraya Geldiler

Cenevre'de BM Daimi üyesi 5 ülke ve Almanya'nın yaptığı sonuçsuz kalan görüşmelerin ardından İstanbul'a uğrayan İran'ın nükleer enerji konusundaki baş müzakerecisi Said Celili Dışişleri, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile bir araya geldi.


Dışişleri Bakanı Babacan, İran'ın nükleer programı konusunu İran ve diğer 6 ülke ile istişare ettiklerini söyleyerek Türkiye'nin sorunların diyalog yoluyla çözülmesinden yana olduğunu söyledi. Babacan, "Egemen bağımsız her ülkenin nükleer teknolojiyi barışçıl amaçlarla kullanabilmesi gerektiğine ve bu teknolojiye sahip olmanın bir hak olduğuna inanıyoruz. Diğer yandan bölgemizde nükleer silahlara da karşıyız" diye konuştu. Babacan, yaklaşık 1,5 aydır devam eden sürecin ve görüşme trafiğinin Türkiye'nin desteklediğini söyledi.


İran'ın nükleer enerji konusundaki baş müzakerecisi Said Celili ise Bakan Babacan ile işbirliği ve taahhütler çerçevesinde olumlu bir görüşme yaptıklarını ve Bakan Babacan'a İran'ın önerisini anlattığını kaydetti. İran ve Türkiye'nin çok eskiye dayanan, milletler ve devletlerarasında bir ilişki çerçevesinde günümüzde çok iyi bir potansiyele sahip derin ve çok kaliteli bir ilişkiye sahip olduğunu belirten Celili şöyle konuştu:


"Her iki ülke siyasal, ekonomik ve kültürel anlamda olan iki yönlü ilişkiler çerçevesinde iyi bir istişareye sahip olmalarının yanında aynı zamanda bölgesel ve uluslar arası ilişkilerde de iyi bir ilişkiye sahipler. Biz, bu fırsatı bir görüşme çerçevesinde değerlendirerek iki ülke arasındaki bölgesel ve uluslararası ilişkilerdeki işbirliği düzeyinde kapasiteler halinde konuştuk. Bu çerçevede yapmış olduğumuz ortak bir bakışla ve dolayısıyla böyle bir işbirliği çerçevesinde İran tarafından yapılan öneriyi de ele aldık. Bu çerçevede, yapılan işbirliği konusunda iyi bir ortam elde edebiliriz. Yapılan işbirliği ve bu doğrultuda alınan kararlar çerçevesinde bizim ortak yönde ve yapıcı bir görüşmemiz oldu. Bu kapasite çerçevesinde önemli bir adım atılmasında önemli bir etkisi olan ülkelerden birisi de Türkiye'dir. Çok yönlü bir işbirliği çerçevesinde bugünkü yapılan görüşmede de bu hususta bir görüş birliğimiz oldu. Umarız böyle bir işbirliği ve istişare yapılan görüşmeler süreci içinde iki ülke ve milletler arasındaki refah ve ilerlemeyi sağlayacaktır." (ANKA)


(TT/ZG)

Kaynak: ANKA