Cenazeler Kayseri'ye Getirildi
Haberler » Güncel » Haber

Cenazeler Kayseri'ye Getirildi

Kayseri'de öldürüldükleri belirlenen D.T ve kardeşi A.T.T ile komşu çocukları T.A, 559 gün sonra evlerine getirildi.

Cenazeler Kayseri'ye Getirildi

Kayseri'de Ramazan Bayramı'nda şeker toplarken kaybolan ve öldürüldükleri belirlenen D.T ve kardeşi A.T.T ile komşu çocukları T.A, 559 gün sonra evlerine getirildi. Gözyaşlarının sel olduğu cenaze törenlerinde anne ve babalar ayakta durmakta zorlandı. Cenaze namazlarına çok sayıda kişi katıldı.

Talas ilçesinde kayıp olarak 1,5 yıldan fazla süredir aranan, ancak öldürülüp gömüldükleri belirlenen D.T ve A.T.T ile T.A'nın kemik parçaları, Ankara'da Adli Tıp Kurumu'ndaki incelemenin ardından tabutlara konularak Kayseri'ye getirildi.

11 yaşındaki Türkan Ay için Ulu Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Cenazeler camiye getirilmeden önce Nimet Yaşar isimli kadın, idam cezasının geri getirilmesini istediklerini belirterek basın açıklaması yaptı. Cami avlusunda toplanan vatandaşlar da 'idam isteriz' diyerek alkışlarla Yaşar'a destek verdi. T.A.'nın cenazesinin bulunduğu tabutun camiye getirilmesinin ardından Ay ailesi ve yakınları sinir krizi geçirdi. Güçlükle ayakta durabilen baba İ.A, kızının fotoğrafını öptü. Anne Ö.A. da kızının tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Beyaz duvak ve T.A'nın kıyafetlerinin örtüldüğü tabutun önünde güçlükle ayakta duran Ö.A, kızının cenazesini görmek isterken baygınlık geçirdi. Tabuttan uzaklaştırılan Ö.A'ya sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi. Cenaze törenine Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, BBP Genel Başkanı Yaşar Topçu, siyasi partilerin temsilcileri, Ay ailesinin yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

D.T ve A.T.T 'nin cenazeleri ise 559 gün önce ayrıldıkları ve bir daha dönemedikleri evlerinin önüne getirildi. Anne L.T ve baba H.T son kez çocuklarının tabutuna dokundular. Gözyaşlarına boğulan anne ve baba ayakta durmakta zorluk yaşadı. H.T, fenalaşınca ambulansa alındı. Anneyi ise Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım teskin etti. Daha sonra cenazeler Dedeoğlu Camii'ne götürüldü. Burada kılınan cenaze namazının ardından çocukların cenazeleri ilçedeki Halef Hoca Mezarlığı'nda yan yana toprağa verildi. Kardeşlerin mezar taşlarına ölüm tarihi olarak kayboldukları tarih yazıldı.

BBP GENEL BAŞKANI İDAM İSTEDİ

Cenaze töreni öncesi BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Türkan'ın annesi Özlem Ay'a başsağlığı dileğinde bulundu. Özlem Ay, daha sonra Topçu'nun kendisine verdiği ve idam cezasının geri getirilmesi için düzenlenen kampanya formuna ilk imzayı attı. Bu sırada, vatandaşlar da idam cezasının geri getirilmesini istediklerini belirterek sloganlar attılar. İkindi vakti kılınan namazın ardından Ay'ın cenazesi şehir mezarlığında toprağa verildi. Babaanne Türkan Ay ve anne Özlem Ay ile yakınları mezar başında ağıtlar yaktı. Babaanne Türkan Ay, mezardan toprak alıp göğsüne basarak, "Seni bağrıma basamadım, toprağını basıyorum" diye ağladı.

Talas ilçesinde A.T.T ve kardeşi D.T ile aynı mahalleden arkadaşları T.A, 21 Eylül 2009'da Ramazan Bayramı'nın 2. gününde şeker toplarken kaybolmuştu. Yaklaşık 1,5 yıldır süren arama çalışmalarının ardından, çocukların evlerinin yakınında oturan U.V.G. tarafından öldürülerek, Yozgat'ın Çayıralan ilçesinde gömüldükleri belirlenmişti. - KAYSERİ