Cemil Çiçek Brüksel'de Sert Konuştu

Cemil Çiçek Brüksel'de Sert Konuştu

Belçika'da Çeşitli Temaslarda Bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Terörizme Karşı Mücadele Konusunda Brüksel Hükümetine Sert ve Uyarıcı Mesajlar Verdi.

Cemil Çiçek Brüksel'de Sert Konuştu

Belçika'da çeşitli temaslarda bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, terörizme karşı mücadele konusunda Brüksel hükümetine sert ve uyarıcı mesajlar verdi.

Brüksel'de, bu sabah 5. Dünya Güvenlik Konferansının açılış konuşmasını yapan Cemil Çiçek, akşam, aynı çerçevede düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, terörizme karşı mücadelede zayıf kalan ülkeleri ağır ifadelerle kınadı.

Konuşmalarında ve verdiği mesajların arkasında teorilerin değil, ülke olarak yaşanan büyük acıların yer aldığını belirten çiçek, Türkiye'nin 11 Eylül olayları gerçekleşene kadar, terörün ne büyük bir bela olduğunu anlatmakta zorlandığını, 11 Eylül'den sonra bunun bir ölçüde anlaşılmaya başlandığını ifade etti.

Samimi ve başarılı bir işbirliği gerektiren terörizme karşı mücadelede hala aymazlık içinde olan, sözde gerekçelerle ayak sürüyen ülkeler bulunduğuna işaret eden Çiçek, bu sözlerini haklı kılacak çok neden olduğunu, özellikle suçluların iadesi konusunda uluslararası hukukun işletilmediğini belirtti.

"Terörle mücadeleyi sürdüren bir ülkenin bakanı olarak şunu söylüyorum: Bu mücadele söylemle değil eylemle yapılmalı" diyen Çiçek bazı çevrelerin, "Beni sokmayan yılan bin yaşasın" zihniyetiyle ve aymazlığıyla davrandığını, ancak yılanın onları da sokmaya başladığının görüldüğünü ifade etti.

Uluslararası uyuşturucu ve insan kaçakçılığının terör örgütlerine ne tür finans olanakları sağladığı üzerinde de duran Çiçek, teröristlerin demokratik ülkelerde demokratik hakları sömürerek faaliyetlerine devam edebilmelerinin üzerinde durdu.

Çiçek, 30 binden fazla insanını teröre kurban vermiş bir ülkenin bakanı olarak Türkiye'nin yaşadıklarını başka hiçbir ülkenin ve halkın yaşamaması dileğini yansıtarak, Türkiye'nin terörizme karşı mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğini belirtti ve bu alanda kesin neticeye ulaşmak için dayanışmanın gerekliliğini vurguladı.

Çiçek?in konuşmasını dinleyenler arasında yer alan Belçika Dışişileri Bakanı Karel De Gucht, Türk bakanın yanına gelerek, bugünkü toplantının, yaşanan acılara bir ölçüde çare getireceğini umduğunu söyledi.