Bayık: Çözüm İradesi Ortaya Konmazsa Çatışmasızlık Bitecek

Bayık: Çözüm İradesi Ortaya Konmazsa Çatışmasızlık Bitecek

02.09.2013 16:43 | Son Güncelleme: 03.09.2013 07:40
Bayık: Çözüm İradesi Ortaya Konmazsa Çatışmasızlık Bitecek

PKK'nın Kandil'deki elebaşı Cemil Bayık, AK Parti'nin kısa sürede çözüm iradesi ortaya koymaması durumunda çatışmasızlık sürecinin biteceğini söyledi.

Çözüm süreciyle ilgili konuşan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Eylül ayının 8 aydan fazla süren çatışmasızlığın kaderini belirleyecek bir süreç olduğuna dikkat çekti.

"AKP HİÇBİR ADIM ATMADI"

ANF'ye göre, Cemil Bayık, demokratik çözüm sürecinde gelinen aşamayı değerlendirdi. 8 aydan fazladır çatışmasızlığın sürdüğünü anlatan Bayık, "Bunun karşılığı olarak Kürtler ve demokrasi güçleri AKP'den adım atmasını beklemektedir. Ancak AKP hükümeti hiçbir adım atmadı, hatta savaş hazırlığı olan çalışmalarını hızlandırdı. Bu da çatışmasızlığı boşa çıkarma tehlikesi yaratmıştır. Bu nedenle Apo ve hareketimiz AKP hükümetini uyararak 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Kürt-Türk barışını sağlayacak adım atmasını istemiştir. Şimdi 1 Eylül'le birlikte AKP hükümetinin atacağı adımlar beklenmektedir" dedi.

"HÜKÜMETE TÜM KOLAYLIKLAR SUNULDU"

Eylül ayının 8 aydan fazla süren çatışmasızlığın kaderini belirleyeceğini vurgulayan Bayık, "Geçen aylarda Kürt hareketi üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmiştir. Demokratikleşme ve Kürt sorununun demokratik çözümü için bir hükümete sunulacak tüm kolaylıkları sunmuştur. Kürt sorununun çözümü için elverişli ortam sağlanmıştır. Artık Kürt sorununun çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda hiçbir engel kalmamıştır. Eğer Kürt sorununun çözümü için bir adım atılmıyorsa bunun tek nedeni vardır; o da AKP'nin çözüm zihniyeti ve iradesinin bulunmamasıdır.

"ADIM ATILMASSA GERİLLA'DAN BAŞKA TUTUM OLAMAZ"

Eğer AKP hükümeti kısa sürede çözüm iradesi ortaya koymazsa Kürt tarafının tek taraflı iradesi ve adımları karşılık bulmamış olacaktır. Bu da 8 aydır süren çatışmasızlık sürecinin sonu anlamına gelecektir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa çekilmek için hareket halinde olan gerillalar da yerlerinde duracaktır. Çözüm için adım atılmazsa gerilladan başka bir tutum beklenemez. Gerilla bir amaç için mücadele etmişse, hiçbir adımın atılmadığı ortamda gerilla direnişçi tutumunu bırakmaz" dedi.

"MEVCUT DURUM GÖZDEN GEÇİRİLECEK"

"Gerilla, çatışmasızlık ortamı sağlanıp geri çekilme iradesi ortaya konulduğunda bunun bir karşılığının olacağına inanarak bu adımları atmıştır" diyen Bayık, "Bu adımların karşılığının olmayacağını düşünseydi tabii ki ne çatışmasızlık ortamı sağlanır ne de geri çekilme iradesi ortaya konurdu. Bunu bir çocuk bile bilirken AKP hükümetinin ya da Başbakanın danışmanlarının bilmemesi düşünülemez. Bu nedenle bu çatışmasızlığın bir karşılığı olmamışsa, tabii ki Kürt hareketi de mevcut pozisyonunu gözden geçirir. Bundan daha doğal bir şey olamaz" vurgusu yaptı.

"AKP HEGEMON DÜŞÜNÜYOR"

AK Parti Hükümetinin, 1 Eylül tarihinin dillendirilmesini tehdit olarak değerlendirdiğini söyleyen Cemil Bayık, şunları kaydetti: "Kürtler taleplerinin karşılanmasını istiyor. AKP bunu da bir dayatma olarak görüyor. Demokratik zihniyetleri olmadığı için her şeyi biz yaparız, hem de bildiğimiz gibi yaparız, diyorlar. Onlara göre halk, toplum ve insanlar iktidarlardan talepte bulunamazlar; haklarının kabul edilmesi için zaman veremezler. Çünkü halkların, toplumların ve insanların hakları konusunda tüm tasarruf bu otoriter iktidarlara aittir. Tüm hegemon zihniyette olanlar böyle düşünür. AKP de böyle düşünüyor. AKP hükümeti Apo'nun başlattığı sürece sorumlu ve ciddi yaklaşmalıdır. Yoksa bu Öcalan AKP'nin oyunlarını yutmaz. Bu hareket de bu halka karşı duyduğu sorumluluğun gereği Kürt sorununu çözmeyen politikalar karşısında direnişçi tutumunda sonuna kadar ısrar eder."

Kaynak: ANKA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bayık: Çözüm İradesi Ortaya Konmazsa Çatışmasızlık Bitecek - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.10.2020 06:33:07. #1.15#
title